Hořčice bílá prohřívá tkáně a upravuje trávení

horcice bila

Jedná se původně o jihoevropskou bylinku, ale již ve starověku se rozšířila po celé Evropě. Byla známá už obyvatelům starověkého Řecka a Říma. Dnes už roste hořčice bílá po celém světě. Kromě léčebných účelů má využití i v jiných odvětvích. Pochází z planých druhů, které mají domovinu v severní Africe.

Hořčice bílá (Sinapsis alba) patří do čeledi brukvovitých. Její pěstování má u nás tradici,  pěstuje se od nížin po vrchoviny. Občas zplaňuje kolem silnic a železnic.

Je to jednoletá bylina, která může dorůst až 120 cm, lodyha je přímá, větvená a mírně rýhovaná. Květenství je hroznovité a má barvu žlutou.

Jak si hořčici bílou vypěstovat

Potřebuje hlinitou půdu, zasévá se během března do hloubky přibližně 2 – 3 cm. Mezi jednotlivými rostlinami ponecháme rozestup 10 – 15 cm. Jednotlivé řádky od sebe 30 cm. Kvete od května do července. Plodem je šešule, která obsahuje 2 – 8 semen.

Hořčice bílá se sklízí v srpnu, svážeme ji do snopců a jemně z nich vytlučeme semínka, která dáme sušit.

horcice seminka
hořčice semena

Jaké má léčebné účinky

Z rostliny se využívají květy, semena a listy. Hořčice bílá se využívá zvláště k obkladům. Prokrví a prohřeje i hlouběji uložené orgány, například plíce, ledviny. Proto se obklady aplikují při zánětu dýchacích cest a pohrudnice, ale také bolesti nohou nebo revmatickém onemocnění. Účinky má i při trávicích obtížích, kdy se užívají vnitřně semínka. Zvyšuje žaludeční sekreci a sekreci žluče, tím podporuje trávení.

Hořčičný obklad

z pšeničné a hořčičné mouky vyrobíme těsto. Voda na těsto by neměla mít teplotu větší, než 600 C. Vzniklé těsto dáme na plátno a přiložíme přibližně na 15 – 30 minut, dokud neucítíme mírné pálení.

Další využití bílé hořčice

  • pro zelené hnojení
  • medonosná plodina
  • využívá se k výrobě hořčice
  • v kuchyni z ní můžeme připravit domácí marinádu, hořčici, zálivku na salát.
  • v kosmetice

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here