Hořčice setá

Česky:

Hořčice setá

Latinsky: 

Sinapis alba

Slovensky:  

Horčica biela

Hořčice setá je jednoletá rostlina, která se vyznačuje žlutými květy a je nejčastěji známá jako oblíbený pikantní dresink.

hořčice setá
Česky: Hořčice setá, Latinsky: Sinapis alba, Slovensky: horčica biela

 Léčivé účinky

  • Zvyšuje prokrvení hlouběji ležících orgánů.
  • Používá se při zánětech.
  • Pomáhá při revmatických onemocněních.
  • Pomáhá léčit bolesti nohou.
  • Efektivně pomáhá při léčbě žlutých kožních skvrn.
  • Prokrvuje málo prokrvené části těla.

Použití a přípravky

Nejznámější zpracování hořčice je v potravinářském průmyslu jako dresink k jídlu. Má však i další využití, například ve výrobě oleje, zeleného hnojiva či mýdla. Z jarních lístků hořčice je možné připravit třeba salát. V lidovém lékařství se nejvíce využívají semena a to ve formě obkladů.

O hořčici seté

hořčice setáHořčice setá (Sinapis alba) patří mezi významné medonosné rostliny. Původní místo výskytu hořčice je jižní Evropa či západní Asie. Hořčice není pro pěstování nijak náročná a pro její růst jí stačí i půda chudší na živiny. Nejen proto se účelně pěstuje po celém světě, ojediněle ji můžeme nalézt růst i podél cest či na mezích.

Hořčice má poměrně značně rozvitou kořenovou strukturu, díky které může její lodyha vyrůst až 1 metr do výšky. Listy, které vyrůstají z lodyhy, jsou dvojího druhu. Ve spodní části rostou hrubší listy s delšími řapíky a v horní části vyrůstají hladké lístky, které se používají do salátu.

Květy jsou zlatožluté a kryjí plody pokryté krátkými chloupky, kvetou od června do července. Hořčice černá se od hořčice seté liší hlavně listy a semeny, které jsou tmavohnědé.

Kontraindikace:

Velké dávky hořčice mohou poškodit ledviny a močové cesty. Neměly by je užívat těhotné ženy – může způsobit stahy dělohy a potrat. Podle některých zdrojů nesmí být hořčice konzumována v případě zánětu v zažívacím traktu nebo při jeho poškození (např. žaludeční a dvanáctníkové vředy, hemeroidy apod.). neměli by ji užívat ani lidé s problémy se štítnou žlázou. Pamatujte na to, že hořčičná semena mohou snížit hladinu cukru v krvi, takže lidé s diabetem by se měli nejdříve poradit s lékařem, hodlají-li užívat hořčici ve větším než obvyklém množství.

Domácí recepty

  • Obklad z těsta: Pro svalový revmatismus je možné použít hořčičné těsto. Jeho příprava je z rozdrcených hořčičných semen, které se smíchají s vodou a s octem. Tuto směs natřeme na plátno a přiložíme na postižené místo. Hořčičná placka se nechá na kůži pouze do té doby, dokud nezrudne, což je cca 20 minut.
  • Obklad z oleje: Hořčičný lék se vyrobí tak, že se do 1g oleje vyrobeného z hořčice přidá 50 gramů zředěného lihu. Bolestivá místa se touto směsí potře. Opakovat lze po 6 hodinách. Je možné také z této směsi vyrobit obklad, který použijeme na postižená místa.
  • Koupel: Hořčičná koupel se připravuje zejména při bolestech nohou. Příprava je ze 100 gramů hořčičné mouky, kterou je nutné zavázat do plátěného sáčku. Plátěný sáček necháme vařit po 15 minut v jednom litru vody, kterou poté vylijeme do vany.
foto: Landahlauts, Cliff

bylinkopedie koupit bylinky a produkty