Hloh obecný na srdce: Na jaře je obsypán nepřehlédnutelným množstvím bílých květů, na podzim zaujme nápadnými červenými plody. Řeč je o bylince spojovanou s přírodní léčbou srdečních potíží.
Hloh obecný (Crataegus laevigata) je opadavý keř nebo malý strom. Obvykle dorůstá až 5 m výšky. Najdeme ho na křovinatých stráních, mezích, podél cest a rozrůstá se do souvislých porostů. Vytváří tenké šedavé větve, na kterých jsou střídavě umístěny listy.
Na jaře bývá obsypán bílými až narůžovělými kvítky, v období květen-červen. Nebývají příliš příjemné vůně. Na podzim je keř pokryt červenými drobnějšími plody, ty dozrávají na přelomu září a října. Pěstuje se také jako součást živých plotů.
Kdy vyrazit na sběr
Vybírejte klidnější místa, které nejsou v blízkosti silnic. Kůra se sbírá v jarním období, můžete využít čerstvou nebo nasušit. Plody se nabízí v září a říjnu. Květy se sbírají hned po rozpuku, nejlépe ještě jako poupata. Nesbíráme plodiny z uměle pěstovaných keřů v parcích, ideálně z divoké přírody.
Hloh jako pomoc pro nemocné srdce
Hlavním léčebnou oblastí hlohu je srdce. Posiluje a prokrvuje srdeční sval, posiluje srdeční činnost. Celkově podporuje kardiovaskulární systém, odstraňuje bušení srdce a arytmii. Pozitivně působí při angině pectoris, rozšiřuje věnčité tepny.
Upravuje krevní tlak, zejména vysoký. Odstraňuje ze srdečních cév vápenaté usazeniny. Umí snížit cholesterol a předcházet tak infarktům. Není to však jen kardiovaskulární systém, kde nám může pomoci. Používá se také jako tišící prostředek. Kdo špatně usíná, může si před spaním uvařit šálek hlohového čaje s medem. Působí při únavě, nervozitě, nedostatku energii a pocitech strachu.
Zevně se přikládá při bolestech svalů, zánětech, vředech a revmatismu. Předpokládá se i jeho antioxidační efekt. Zmírňuje klimakterické potíže. Je třeba se obrnit trpělivostí, nástup účinku hlohu nějakou dobu trvá, může to být až za několik týdnů nepřetržitého užívání. Účinek je však poměrně trvalý. Hloh by se neměl současně užívat s léky na srdce.
Hlohová tinktura
Přibližně 100 g hlohových bobulí nasekáme ideálně keramickým nožem, kovovým pomůckám se vyhněte. Nasypeme do láhve a zalijeme nejméně půl litrem minimálně 50 % alkoholu. Ponecháme 3 týdny působit a přecedíme Uchováváme v ledničce.
Nálev z hlohu
Dvě lžičky podrcených květů se zalije 250 ml horké vody, ponecháme asi 20 minut stát a scedíme. Popíjíme dvakrát denně. Nahořklou chuť upravíme přidáním medu.
Hlohový likér
Nasypeme přibližně 100 g hložinek do láhve s žitnou. Přidáme 100 g cukru nebo medu a necháme 4-6 měsíců macerovat.