Vánoční vůně jehličí: Dokáže víc, než jen dodat vašemu bydlení sváteční náladu

vanoce

Éterické oleje z jehličí: K vánočním svátkům vůně nejrůznějších jehličnatých krasavců prostě patří – smrk, borovice nebo třeba cypřiš už do daleka hlásí, že je nejoblíbenější a nejradostnější období roku opět tady. Ale bylo by škoda vnímat tento dar přírody jen jako příjemné provonění místností.

Zapojíme-li totiž i znalosti z aromaterapie, můžete si doma nejenom vykouzlit tu správnou atmosféru, ale také ideální náladu pro jakoukoliv část dne. A v některých případech dokáže aromaterapie dokonce i léčit.

Vůně jehličí – jaká vlastně je?

Pokud se podíváme do parfémového šuplíčku, najdeme u ní přívlastky jako čistá nebo podmanivá. Vnáší k nám domů klid, ticho a dotek přírody, i když zrovna nemáme čas vydat se na procházku do blízkého lesa nebo alespoň parku. Ovšem pozor, musí se vždy jednat o pravé éterické oleje. Nelitujte jejich nákupu – vždyť k osvěžení celého bytu stačí pár kapek. Nejrůznější levné napodobeniny za pár desetikorun sice mohou „na první očichání“ vonět také skvěle, ale žádné jiné výhody si od nich neslibujte. A navíc nemáte záruku, že jsou neškodné pro vaše zdraví. Astmatici nebo alergici by mohli vyprávět.

Náš tip: A co další vánoční vůně? Inspirujte se v článku Zdraví a vůně Vánoc aneb Jak si zpříjemnit vánoční svátky.

Jak používat éterické oleje v domácnosti – a to nejenom ty z jehličí

Máte-li přístup k čerstvým stromkům a jehlicím, určitě se je nebojte využít. Promněte je v rukou, vhoďte do misky s vodou a tu položte na topení. Snadno tak uvolní své aroma. Bohužel tato vůně rovněž rychle vyprchá, takže pokud nemáte smrk či borovičku přímo přede dveřmi, nejspíš vás brzy přestanou podobné hrátky bavit.

To éterické oleje jsou na tom o mnoho lépe. Rostlinné silice v sobě ukrývají opravdu koncentrovanou vůni jehličí, která navíc velmi dlouho vydrží. Stačí vsadit na 100% přírodní oleje a nalít pár kapek do difuzéru, aromalampy nebo již zmíněné mističky s vodou. Nic jiného v tom opravdu není. Stačí si projít trh s dostupnými vůněmi a vybrat si tu, která se vám zalíbí nejvíce. A jaké jsou možnosti?

jehlici

Nejznámější „jehličnaté“ vůně od A do Zet

Smrk, borovice, jedle, jalovec, cedr, ale třeba i cypřiš – co vám mohou nabídnout a po kterých vůbec sáhnout?

Jalovec pro dobrou náladu a pozitivní mysl

Aroma jalovce je příjemně hořkosladké. Koneckonců můžeme ho znát z oblíbených pálenek s přídavkem jalovčinek nebo z receptů zvěřiny, upravované nadivoko. Tady všude má jalovec své čestné místo, a navíc se používá i k léčbě močových cest a bolestí kloubů. Pokud se tedy přes Vánoce potýkáte s těmito potížemi, může jeho vůně nakopnout ve vašem organismus ty správné regenerační procesy. A jako bonus vám dodá i dobrou náladu a veselou mysl. Mírní také únavu a senzitivní osobám dokonce dodává energii. Mohl by se tedy hodit třeba při náročném pečení vánočního cukroví.

Cypřiš pro harmonizaci a relaxaci

Cypřiš je i v rámci své kategorie velmi výraznou a kořenitou vůní. Ne nadarmo získal takovou oblibu v parfémech a kosmetice. V aromaterapii se používá zejména pro zklidnění a pro meditaci, ovšem pozitivní účinky má i při harmonizaci krevního oběhu, stabilizaci menstruačního cyklu i při revmatismu a zánětu močových cest.

Jedle jako vánoční klasika, která mírní vyčerpání

Asi těžko bychom našli pro Vánoce typičtější vůni než právě tu jedlovou. Oproti jiným jehličnanům je opravdu sametová až balzámová, sladká a plná. Pomáhá zejména při vyčerpání, ale pozitivně působí i při nachlazení – uvolňuje totiž dýchací cesty a dutiny všeobecně.

Smrk jako univerzální sváteční pomocník

Řada z nás má vánoční pohodu spojenou právě s touto dřevinou. Proniká jím totiž aroma čerstvé pryskyřice a přírody z lesa. Smrk je plný, svěží a velmi dlouho vydrží. Pokud ho budete chvíli inhalovat, zažene únavu, ale i bolesti, způsobené některými záněty v těle. Podporuje obranyschopnost, tiší kašel a čistí dýchací cesty.

strom

Borovice aneb něco mezi smrkem a jedlí

Máte doma už tolik vůní, že nevíte, co s nimi, takže byste rádi vsadili jen na tu opravdu ideální vánoční? Pak to bude určitě borovice. Kombinuje v sobě totiž dlouhou výdrž a svěžest smrku a příjemnou nasládlost a balzámovost jedle. Borovicová vůně vám pomůže se soustředit, odvane únavu a zahání stres. Jako podpůrný prostředek pak pomáhá i při zahlenění a infekcích dýchacích cest, nachlazení a pomáhá prohlubovat a usnadňovat dýchání.

Cedr – nejde o jehličí, přesto však pomůže

Cedr má mezi jehličnatými stromy výjimku – jeho aroma se totiž získává ze dřeva. Voní sladce, kořenitě a určitě v něm rozeznáte i náznak kafru. Dokáže posílit vůli a odolnost a zároveň stimuluje váš lymfatický systém. Je prospěšný při otocích, nejrůznějších infekcích a uplatní se i při boji proti celulitidě!

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here