Borovice lesní

Vídáme ji každý den ve svém okolí. Díky cílenému pěstování se borovice lesní (Pinus sylvestris L.) rozšířila z hor a horských oblastí i do nížinných lesů a parků. Léčivé jsou nejenom její jehličnaté větve, ale také pyl.borovice lesni

Léčivé účinky

  • opruzeniny
  • kašel, chrapot
  • revmatismus, dna

Použití

Lihové extrakty, cukerné sirupy proti kašli, zásyp proti opruzeninám – tím vším vám borovice lesní (Pinus sylvestris L.) může v domácí lékárničce posloužit. Je však třeba sbírat účinné rostlinné části v ten správný čas.

V květnu se na konci větví začínají objevovat prašníkovitá květenství ve tvaru malých šištiček. Opatrně je nasbírejte na textilní plachtu a usušte. Doma je rozložte na papír a postupně vyklepávejte uvolňující se pyl. Uskladněte ho v tmavé nádobě s dobře doléhajícím víkem. Skvěle se hodí jako rychlý zásyp na opruzená místa na kůži.

Ještě o měsíc dříve se na konci větví objeví rašící pupeny. Sbíráme jen ty, které se ještě nerozvinuly, skryté v rezavé čepičce z krycích šupin Ty se nesuší, ale slouží pro přípravu lihového extraktu. Na 100 ml čistého lihu stačí 10 gramů čerstvých větviček. Stačí nechat dva dny odstát a poté přecedit. Jde o účinný prostředek při revmatismu, dně a běžných plicních chorobách. Užívá se třikrát denně 15-20 pak, rozpuštěných v malé sklenici vody.

O něco zralejší mladé borovicové jehličí, které se prozradí svou jasně zelenou barvou, se hodí zase na falešný cukrový sirup. Svaříme 1 litr vody s jedním kilogramem cukru. Jakmile se směs začne „táhnout na nit,“ přidáme 300 gramů borovicového jehličí. Necháme odstát několik týdnů (ideálně 3-5) v chladné tmavé místnosti. Falešný cukrový sirup se používá o lžičkách proti kašli a chrapotu 3-4x denně.

Stejný typ jehličí lze použít i pro léčivé koupele proti dně a revmatismu. Půl kila jehličí se povaří ve třech litrech vody alespoň půl hodiny. Poté se tento odvar vlije do vody určené k léčivé koupeli. Nejmladší jehličky mají v sobě nejvíce účinných látek, později během roku však lze k témuž účelu použít i jehličí starší.

A proti revmatismu lze použít i borovicový obklad. Půl kilogramu čerstvých jehlic na půl dne naložte do dvou litrů vody, poté povařte (opět alespoň půl hodiny) a mírně vychladlé zabalte do gázy a obkládejte jím bolestivá a hůře pohyblivá místa.

Z léčivých látek obsahuje borovice lesní (Pinus sylvestris L.) zejména éterický olej s množstvím významných monoterpenických a sesquiterpenicých sloučenin.

O borovici lesní

Jehličnatý strom z čeledi borovicovitých (Pineaceae). Dorůstá až 40 metrů. Charakteristická je pro něj široká, ploše rozložená koruna. Kůra je zelená, později rezavá s výraznými šupinami. Jehlice rostou na krátkých postranních větévkách zvaných brachyblasty, a to vždy ve dvojicích. Na stromě vydrží tři roky, poté opadávají. Jde o dvoudomou rostlinu. Samčí květy se podobají tyčinkám plným tmavě žlutého pylu, samičí pak kuželovitým šiškám, z nichž pravé šišky dozrávají až po dvou letech.

Kontraindikace:

Z bezpečnostních důvodů nepoužívejte během těhotenství a kojení. Jinak nebyly žádné závažné vedlejší účinky dosud hlášeny.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů