Dřišťál obvykle znáte jako keř, který roste na okrajích lesů, ale i v parcích a zaručeně znáte jeho červené plody, které po celý podzim září mezi listy. Víte však, že z těchto plodů si můžete uvařit i marmeládu?
Jak dřišťál vypadá
Dřišťál obecný (Berberis vulgaris) je keř, který dorůstá až do výšky 3 metrů. Má hluboce rýhované větve, které jsou slámově žluté, což je dáno přítomností žlutého barviva berberin, které se dříve z tohoto keře získávalo a používalo k barvení kůže a látek. Dřišťál má také trny dlouhé až 2 cm, a proto se používá do živých plotů jako ochrana proti zlodějům. Dřišťál kvete od dubna do června zlatožlutými, velmi vonnými květy. Plody pak dozrávají začátkem října.
Co dřišťál obsahuje
Dřišťál obsahuje kyseliny, zejména kyselinu jablečnou, ale také mnoho vitamínů – zvláště červené plody mají velký obsah vitamínu C. Ovšem listy a kořeny obsahují také jedovatý alkaloid berberin, který se však s úspěchem používá do projímadel.
Plody
Z plodů je nejlépe uvařit marmeládu. Mají totiž výrazně kyselou dužninu, kterou zneutralizujete přidáním cukru. Vařte jako běžné marmelády s využitím želírovacích cukrů nebo prostředků – podle návodu na obalu.
Co se využívá pro léčebné účely
Pro léčebné účely se používá kůra, plody a listy. Dřišťál je zvláště jaterní bylinkou, proto se používá při léčení jaterních nemocí a obtíží. Dále pomáhá při oslabené činnosti žlučových cest, při žlučníkových zánětech a záchvatech nebo i při žlučových kamenech.
Kontraindikace
Pro obsah jedovatých látek se nesmí překračovat povolené dávkování a neměly by jej používat těhotné ženy a děti.
Odvar z dřišťálové kůry nebo listí
Nasbíranou kůru či listí v množství asi jedné hrsti spaříme vroucí vodou a necháme 15 minut louhovat. Poté přecedíme a pijeme zchladlé, maximálně 2x denně a po dobu 1 týdne.