Dřišťál obecný má výborné plody plné vitamínu C

dristal
Foto: Sten / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)

Dřišťál obvykle znáte jako keř, který roste na okrajích lesů, ale i v parcích a zaručeně znáte jeho červené plody, které po celý podzim září mezi listy. Víte však, že z těchto plodů si můžete uvařit i marmeládu?

Jak dřišťál vypadá

Dřišťál obecný (Berberis vulgaris) je keř, který dorůstá až do výšky 3 metrů. Má hluboce rýhované větve, které jsou slámově žluté, což je dáno přítomností žlutého barviva berberin, které se dříve z tohoto keře získávalo a používalo k barvení kůže a látek. Dřišťál má také trny dlouhé až 2 cm, a proto se používá do živých plotů jako ochrana proti zlodějům. Dřišťál kvete od dubna do června zlatožlutými, velmi vonnými květy. Plody pak dozrávají začátkem října.

Co dřišťál obsahuje

Dřišťál obsahuje kyseliny, zejména kyselinu jablečnou, ale také mnoho vitamínů – zvláště červené plody mají velký obsah vitamínu C. Ovšem listy a kořeny obsahují také jedovatý alkaloid berberin, který se však s úspěchem používá do projímadel.

Plody

Z plodů je nejlépe uvařit marmeládu. Mají totiž výrazně kyselou dužninu, kterou zneutralizujete přidáním cukru. Vařte jako běžné marmelády s využitím želírovacích cukrů nebo prostředků – podle návodu na obalu.

dristal obecny
Foto: Wildfeuer / CC BY-SA (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)

Co se využívá pro léčebné účely

Pro léčebné účely se používá kůra, plody a listy. Dřišťál je zvláště jaterní bylinkou, proto se používá při léčení jaterních nemocí a obtíží. Dále pomáhá při oslabené činnosti žlučových cest, při žlučníkových zánětech a záchvatech nebo i při žlučových kamenech.

Kontraindikace

Pro obsah jedovatých látek se nesmí překračovat povolené dávkování a neměly by jej používat těhotné ženy a děti.

Odvar z dřišťálové kůry nebo listí

Nasbíranou kůru či listí v množství asi jedné hrsti spaříme vroucí vodou a necháme 15 minut louhovat. Poté přecedíme a pijeme zchladlé, maximálně 2x denně a po dobu 1 týdne.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here