Dřišťál obecný

Česky:

Dřišťál obecný

Latinsky:

Berberis vulgaris

Slovensky:

Dráč obyčajný

Dřišťál obecný je aromatický červený keř, který se dá využít jako okrasná rostlina i jako léčivá bylina.

dřišťál obecný
Česky: Dřišťál obecný, Latinsky: Berberis vulgaris, Slovensky: dráč obyčajný

Léčivé účinky

 • Působí projímavě a močopudně.
 • Tlumí menstruační těžkosti.
 • Pomáhá při slabém krevním
  oběhu.
 • Působí proti zadržování vody v těle.
 • Pomáhá s očními záněty.
 • Pročišťuje organismus.

Použití a přípravky

Jako léčivá rostlina se používá již od starého Řecka. Plody jsou někdy přidávány do kompotů, nebo z nich lze udělat marmeládu či šťávu na pití. Po zkvašení plodů je možné z nich vyrobit destilát.

Tuto rostlinu je nutné užívat až po konzultaci s lékařem, protože při špatném dávkování může způsobit např. problémy s ochrnutím pohybových a dýchacích center.

 • Bio zubní pasty Argital Oemobital se šalvějí a zeleným jílem obsahují také dřišťál a pomohou vám proti vytváření zubního povlaku a zubního kazu.

 

Kontraindikace:

Nepoužívejte při hypersenzitivitě na bylinu. Při použití těhotných žen (účinné látky v ovoci mohou způsobit kontrakce dělohy a potrat), kojících žen, dětí (způsobuje nevolnost) a pacientů s onemocněním jater nebo epilepsií je třeba konzultace s lékařem. Pacienti s diabetem 2. typu by měli být rovněž opatrní, jeho účinky na snížení glukózy jsou tak silné, že jeho kombinace s léky, užívanými při léčbě diabetu, může způsobit hypoglykémii. Velmi vysoké dávky mohou způsobit zvracení.

O dřišťálu obecném

Dřišťál obecný (Berberis vulgaris) se vyskytuje ve velkém množství v křovinách a na světlých místech, kde je převážně sucho. Další častá místa výskytu jsou listnaté lesy hlavně v Českém krasu. Dnes je ve velké míře likvidován, protože je velmi často hostitelem rzi travní.

dristal-obecny-ucinkyDřišťál má hladkou světle zelenou kůru. Celý keř se vyznačuje červenou barvou až na květy, které jsou tmavě žluté až oranžové. Na větvích dřišťálu se nacházejí trny, které se nejčastěji vyskytují po třech na jednom místě. Květenství keře je od dubna do května. Květy jsou silně aromatické, a proto je dřišťál možné poznat až na několik metrů daleko. Plody jsou protáhlé bobule, které mají elipsový tvar, jsou až 1 cm dlouhé a leskle červené.

Dřišťál je používán jako okrasná rostlina v parcích a lesoparcích. Nachází své využití také jako součást živých plotů. Kůra a kořeny dřišťálu obsahují žlutou barvu, které se dříve používalo jako barvivo.

Domácí recepty

 • Tinktura: Tinktura z listů tohoto keře se využívá při zánětech žlučníku, při jaterních poruchách. Další použití je i například i k utlumení děložního krvácení. Pro výrobu tinktury je zapotřebí několik listů, které přelijeme 65% lihem a necháme louhovat 14 dnů na teplém místě. Tuto směs je zapotřebí jednou za čas protřepat.
 • Odvar: Odvar z kůry je dobrý pro čistění organizmu. Na jeho přípravu budeme potřebovat 20 g kůry, půl litry vody. Kůru zalijeme vodou a 2 minuty vaříme. Poté 15 minut louhujeme a přecedíme. Užíváme dle potřeby.
foto: Werner Witte, .Bambo.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů