Domácí sirup na kašel: Také se potýkáte s nepříjemným nachlazením? Pátráte-li po receptech z domácí lékárnicky, narazíte nejspíše na tip na horké mléko s medem nebo na cibulový sirup. Pokud vám ovšem ani jedna z možnosti nevyhovuje, nevadí.
Alternativ je totiž stále hodně. Máme pro vás hned tři. Stačí pro ně pouze sáhnout do lednice a bleskurychle si připravit léčivý sirup. A to jak pro období začínajícího onemocnění, tak i pro případ, že jste prvotní „kašlík“ tak trochu zanedbali a nyní už začíná dosahovat nehezké frekvence i intenzity.
Ředkvičkový sirup na kašel
Ředkvičky se hodí tak nanejvýš do salátů a pomazánek – nebo ne? Bylinkopedie tvrdí, že ani náhodou! Kupte si pěkně velký svazek (v létě pro něj samozřejmě můžete sáhnout i na záhonek) a každou ředkvičku dobře omyjte. Poté je nakrájejte na co nejtenčí kolečka, vložte do hlubší misky a prosypte cukrem.
Uložte v teple a počkejte, dokud nezačnou pouštět šťávu. Už po hodině si obvykle můžete dopřát první léčivou lžičku. Šťáva chutná lahodně, není v ní ani stopa po pálivosti, bude vám nanejvýš připadat tak trochu „svěží.“
Jakmile se šťáva pod zeleninou zkoncentruje (nejpozději po pár hodinách), uložte ředkvičky do lednice. Dobře je přikryjte třeba jiným talířkem a tvořící se ředkvičkový sirup na kašel odebírejte podle potřeby, nejlépe 2-3x denně po lžičkách. Šťáva se bude tvořit dva nebo tři dny, poté je nutné použít další svazek ředkviček.
Náš tip: Vypouštění šťávy lze usnadnit tím, že ředkvičky nějak vhodně zatížíte. Vhodné je cokoli – třeba obdobně velká miska, naplněná suchými luštěninami apod.
Ředkvičkové listy nevyhazujte, dodají vám spoustu vitamínů
A co s krásnou zelenou natí, která vám po přípravě sirupu zbyla? Bylo by škoda ji jen tak hodit na kompost, i ona je totiž jedlá – a dokonce překvapivě chutná. Tedy pokud si odmyslíte ony nepříjemné chloupky. Těch se můžete zbavit mnoha způsoby. Poduste ředkvičkové listy krátce na mírném plameni a přidejte třeba k zeleninové příloze. Syrové pak rozmixujte do smoothie nebo přidejte do pesta.
Náš tip: na internetu lze najít pesto vyrobené co do zelených části jen z ředkvičkových listů. Pro první pokusy ho však nedoporučujeme, jeho chuť je dost specifická. Raději pro začátek zvolte pozvolné zpracování zelené ředkvičkové nati a k dalším experimentům přistupte až později.
Tymián na kašel, majoránka na teplotu
A mocnou pomoc najdete i v kořenkách. Třeba takový tymián – stačí jeden plný pytlíček vhodit čtvrt litru horké vody, přidat sklenku cukru a společně pět minut povařit. Nechte vychladnout, sceďte a budete mít v ruce báječný sirup na kašel. Užívejte po lžičkách 3x denně.
Lžíce majoránky zalitá horkou vodou vám zase po desetiminutovém vylouhování poslouží jako perfektní léčivý čaj pro večery, kdy se necítíte příliš dobře. Stačí vypít a zavrtat se pod teplou peřinu. Ráno budete s trochou štěstí zase jako rybička.