V podstatě můžeme říci, že správně je obojí, neboť se jedná o rostlinku s českým názvem dobromysl obecná, latinsky pak Origanum vulgare, a oregano se jí říká v jižních zemích, kde se hojně pěstuje a používá.
Proč se jmenuje dobromysl
Jméno dobromysl nedostala bylinka jen tak nadarmo. Čaj z dobromysle uklidňuje mysl, pomáhá při nespavosti, léčí lehké deprese. Kromě toho je to protizánětlivá bylinka, která také usnadňuje vykašlávání, a používá se i zevně na osvěžující koupele a obklady. Dříve se s ní dokonce barvila ovčí vlna.
Kam s oreganem v kuchyni
V kuchyni se nejvíce uplatní v jižní, tj. italské, řecké, francouzské a španělské kuchyni. Nejčastěji se dává na pizzu, na špagety a je součástí světoznámého provensálského koření.
Mají dobromysl rády včely
Ano, dobromysl je „medonosnou“, přesněji řečeno nektarodárnou rostlinou. Zatímco u nás se příliš medu z dobromysli nevyprodukuje, na jihu Evropy jsou tyto medy společně s medy ze saturejky a mateřídoušky oblíbené – mají hustou konzistenci, silné aroma a barvu připomínající jantar.
Když si ji chcete vypěstovat doma
I v našich končinách si můžete dobromysl vypěstovat na bylinkové zahrádce, v bylinkové spirále nebo i na suché zídce. Preferuje slunné a teplé polohy, půdu s obsahem vápníku a v podstatě nepotřebuje zálivku. Množení je možné semeny nebo dělením trsů, často se množí i sama do blízkého okolí, ale nezapleveluje jako jiné bylinky (např. máta).