Dobromysl, nebo oregano – co je správně?

dobromysl obecna
Zdroj foto: Ivar Leidus, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

V podstatě můžeme říci, že správně je obojí, neboť se jedná o rostlinku s českým názvem dobromysl obecná, latinsky pak Origanum vulgare, a oregano se jí říká v jižních zemích, kde se hojně pěstuje a používá.

Proč se jmenuje dobromysl

Jméno dobromysl nedostala bylinka jen tak nadarmo. Čaj z dobromysle uklidňuje mysl, pomáhá při nespavosti, léčí lehké deprese. Kromě toho je to protizánětlivá bylinka, která také usnadňuje vykašlávání, a používá se i zevně na osvěžující koupele a obklady. Dříve se s ní dokonce barvila ovčí vlna.

Kam s oreganem v kuchyni

dobromysl
Zdroj foto: M.Hubáčková

V kuchyni se nejvíce uplatní v jižní, tj. italské, řecké, francouzské a španělské kuchyni. Nejčastěji se dává na pizzu, na špagety a je součástí světoznámého provensálského koření.

Mají dobromysl rády včely

Ano, dobromysl je „medonosnou“, přesněji řečeno nektarodárnou rostlinou. Zatímco u nás se příliš medu z dobromysli nevyprodukuje, na jihu Evropy jsou tyto medy společně s medy ze saturejky a mateřídoušky oblíbené – mají hustou konzistenci, silné aroma a barvu připomínající jantar.

Když si ji chcete vypěstovat doma

I v našich končinách si můžete dobromysl vypěstovat na bylinkové zahrádce, v bylinkové spirále nebo i na suché zídce. Preferuje slunné a teplé polohy, půdu s obsahem vápníku a v podstatě nepotřebuje zálivku. Množení je možné semeny nebo dělením trsů, často se množí i sama do blízkého okolí, ale nezapleveluje jako jiné bylinky (např. máta).

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here