5 nejlepších bylinek proti depresi

brutnak
Zdroj foto: Hans Bernhard (Schnobby), CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

Deprese, ať už mírná, nebo těžká, postihne v průběhu života mnoho lidí. A ačkoliv více postihuje ženy než muže, ani ti nejsou výjimkou. Při mírné depresi vám mohou pomoci bylinky.

Deprese a její spouštěče

Co může spustit depresi? Je to široká paleta spouštěčů – od ztráty partnera, postižení dítěte, vyhazovu z práce, přepracovanosti, syndromu vyhoření až po špatnou funkci některých orgánů v těle. V některých případech se však na spouštěč ani nepřijde.

Jak poznáte, že je člověk v depresi

Smutný může být člověk po smrti partnera, někoho blízkého apod. Smutek ale netrvá věčně a člověk se smutkem je schopen „normálně“ žít. Deprese trvá v řádu týdnů i měsíců, někdy dotyčný ani není schopen vstát ráno z postele, není schopen vykonávat běžné činnosti, může se u něj objevit sebevražedné chování…

A které bylinky pomůžou

Proti depresi může pomoci velká škála bylinek i jejich směsí, ale nejlepší jsou: třezalka tečkovaná, meduňka lékařská, levandule, brutnák lékařský a heřmánek.

Třezalka tečkovaná

Z třezalky tečkované je nejvhodnější používat tinkturu – 10 kapek 2x denně po dobu 3 až 4 týdnů. Mějte na paměti, že třezalka nepomůže hned, je zapotřebí dlouhodobého používání a také je vhodná zejména pro mírné deprese.

Meduňka lékařská

Meduňka pomáhá také při mírnějších depresích, při těžších bude potřeba ji doplnit antidepresivy. Uvolňuje tělo od křečí, navozuje příjemný spánek, pomáhá při nervozitě i úzkosti. Meduňku můžete popíjet jako čaj (1 čajovou lžičku čerstvé nebo sušené meduňky zalijte 250 ml vroucí vody, nechte 10 minut louhovat, přeceďte a pijte teplé 2x až 3x denně – poslední hrneček asi 1 hodinu před spaním). Nebo si ji můžete přidávat čerstvou do studených nápojů (stačí i samotná meduňka zalitá studenou vodou, přidáte plátek citronu a třtinový cukr).

levandule
Zdroj foto: Neptuul, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Levandule

Levanduli můžete při depresích využít hned dvakrát. Samotnou nebo ve směsích s třezalkou a meduňkou jako čaj, anebo nálev jako uklidňující koupel. Ve druhém případě zalijte 2 hrsti levandulových květů (natí s květy) 1 litrem vroucí vody, nechte 15 minut vyluhovat, přeceďte a nalijte do příjemně teplé koupele (okolo 38 °C). Koupel si dopřávejte 20 minut, osušte se, oblékněte do teplého oblečení a zalezte pod deku. Nebo rovnou do postele, abyste si navodili posilující spánek.

Brutnák lékařský

Brutnák je výborná léčivka na celkové posílení nervového systému, kromě toho čistí krev, je silným diuretikem a pomáhá i při ženských chorobách. Brutnák se ovšem v lékárnách špatně shání. Nejlepším způsobem je vypěstovat si ho na vlastní zahrádce. Sbírají se květy a listy. Jednu čajovou lžičku čerstvých nebo sušených květů a listů přelijte 250 ml vroucí vody, nechte cca 10 minut louhovat, přeceďte a pijte 1 šálek denně (můžete přisladit medem nebo třtinovým cukrem). Léčba je ovšem také dlouhodobá, účinky by se měly dostavit po 3 až 4 týdnech.

Heřmánek

Heřmánek pravý nebo také heřmánek lékařský se naopak shání velmi dobře. V nálevových sáčcích nebo sypaný jej seženete v každé lékárně. V přírodě byste jej mohli zaměnit za heřmánek římský (ten je také léčivý), nebo za rmen rolní (ten ovšem léčivý není). Heřmánek uvolňuje křeče, tiší bolest a snižuje úzkost. Je vhodný na léčení mírných depresí. POZOR: Při dlouhodobém užívání může vysušovat sliznice, zejména u citlivých jedinců. Výjimečné je předávkování – to by se projevilo pocitem na zvracení nebo zvracením.

UPOZORNĚNÍ

Všechny bylinky jsou účinné na mírnější projevy nemoci. Při těžkých depresích vyhledejte lékařskou pomoc a všechny léčebné metody konzultujte s lékařem. Pokud máte ve své blízkosti člověka, u kterého si nejste jisti, zda se jedná o depresi, pomozte mu lékaře vyhledat a alespoň na první schůzku jej doprovoďte. Můžete tak zachránit život!

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here