Chrpu polní můžeme nejčastěji najít v polích, jedná se o častý polní plevel. Nejnápadnější jsou na chrpě její modré až modrofialové květy, které se také sbírají pro léčebné účely.
Chrpa polní (Centaurea cyanus, syn. Cyanum segetum) má původ v jihovýchodní Evropě, odtud byla zavlečena do celé Evropy pravděpodobně už ve starověku spolu s obilím. Následně do Severní Ameriky, Argentiny, Chile i Austrálie. U nás je k nalezení roztroušeně, někde hojně, jinde úplně chybí.
Roste nejčastěji na obilných polích, kde může tvořit i modré lemy okolo. Méně často na skládkách, rumištích, náspech nebo při okraji cest. Lze ji pěstovat jako letničku, vyjímá se v kytici polních květin.
Chrpa je jednoletá rostlina s přímou lodyhou, dorůstající nejčastěji 80 cm výšky. Květy jsou uprostřed modrofialové, při okrajích modré. Plodem je nažka. V současnosti je chrpa v přírodě na ústupu.
Co sbírat a kdy
Sbírá se květ, nejčastěji celé květní úbory. Sběr se provádí za suchého počasí a suší se ve stínu. Dá se usušit i uměle, kdy by teplota neměla překročit 350 C. Kvete v období červen – začátek září.
Jaké má léčivé vlastnosti
- adstringentní (svíravý) účinek
- antiflogistikum (protizánětlivá)
- antirevmatikum (proti revmatu)
- antitusikum (proti kašli)
- diuretikum (močopudná)
- laxativum (projímavá)
- cholagogum (podpora tvorby žluče)
- oftalmologikum (pomáhá při očních potížích)
- používá se k barvení některých léků a čajových směsí
S čím nám může pomoci
- únava očí, přecitlivělost a mlžné vidění
- zánět spojivek a očních víček
- otoky
- zástava moči
- tvorba žluči
- detoxikace
- zánět ledvin
- zácpa
- menstruační obtíže
- zánět dutiny ústní, stomatitida, parodontóza
- ekzémy
- špatně hojící se rány a vředy
Nálev z chrpy se využívá k proplachování očí při zánětu či únavě. Lze vyrobit i pleťovou masku nebo koupel pro zmírnění otoků dolních končetin.