Chrpa polní

Česky:  

Chrpa polní

Latinsky:  

Centaurea cyanus

Slovensky: 

Nevädza poľná

Chrpa polní bývala běžnou součástí českých luk a polí, poté na čas vymizela kvůli ošetřování kulturní krajiny herbicidy. Dnes se již pomalu do svých stanovišť opět vrací a s ní i její léčivé účinky.

chrpa polní
Česky: Chrpa polní, Latinsky: Centaurea cyanus, Slovensky: Nevädza poľná

Léčivé účinky

  • Pomáhá při únavě očí.
  • Má podpůrné účinky při nechutenství.
  • Má mírné protizánětlivé účinky.
  • Zmenšuje otoky.
  • Působí močopudně.
  • Působí žlučopudně.
  • Čistí krev.

Použití a přípravky

Používá se květ. Užívá se jako droga nebo jako součást bylinných směsí, jako barvivo léků či potravin. Své zastoupení má i v kosmetice.

O chrpě polní

chrpa polní využitíChrpa polní (Centaurea cyanus) je jednoletá bylina, která roste od nížin až po pahorkatiny, kde roste na okrajích polí, na světlých stranách strání nebo podél cest na méně vlhkých stanovištích. Nejvýraznější část byliny jsou sytě tmavě modré až fialové květy.

Rostlina obsahuje alkaloidy, fenylpropanoidy, hořčiny, saponiny, sliz, minerály, přírodní barviva apigenin a cyanin.

Při vlastním sběru je třeba dbát toho, aby sbíraný květ byl výrazně zbarvený a bez odkvetlých lístků. Nesbírat za vlhkého počasí, jinak snadno plesniví! Chrpa polní patří mezi ohrožené rostliny, proto je třeba být při sběru šetrný a nelikvidovat více bylin než je nutno.

Domácí recepty

  • Odvar: 1 čajová lžička sušeného květu se přelije 250 ml vroucí vody a nechá se 5 minut louhovat, poté pijeme vlažný 2x denně, máme-li unavené oči a jsme-li přecitlivělí na světlo.
  • Sušený květ: Sušený květ chrpy můžeme přidat do bylinných směsí proti nechutenství a při zažívacích potížích, při zánětlivých onemocněních (např. močové cesty) nebo při revmatismu.

Kontraindikace:
Nepoužívejte v těhotenství, během kojení a při přecitlivělost na rostliny z čeledi Asteraceae.

foto: Hindrik Sijens, Bas Kers (NL)

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů