Česky:
Chrpa polní |
Latinsky:
Centaurea cyanus |
Slovensky:
Nevädza poľná |
Chrpa polní bývala běžnou součástí českých luk a polí, poté na čas vymizela kvůli ošetřování kulturní krajiny herbicidy. Dnes se již pomalu do svých stanovišť opět vrací a s ní i její léčivé účinky.
Léčivé účinky
- Pomáhá při únavě očí.
- Má podpůrné účinky při nechutenství.
- Má mírné protizánětlivé účinky.
- Zmenšuje otoky.
- Působí močopudně.
- Působí žlučopudně.
- Čistí krev.
Použití a přípravky
Používá se květ. Užívá se jako droga nebo jako součást bylinných směsí, jako barvivo léků či potravin. Své zastoupení má i v kosmetice.
- Kapky Diocel s chrpou pomáhají především posilnit ledviny a močový měchýr. Také dodávají tělu svěžest a vitalitu.
- Chrpu obsahují i bylinné extrakty od Dr. Weissa, ať už ten proti kašli a podráždění průdušek nebo ten proti rýmě a nachlazení.
O chrpě polní
Chrpa polní (Centaurea cyanus) je jednoletá bylina, která roste od nížin až po pahorkatiny, kde roste na okrajích polí, na světlých stranách strání nebo podél cest na méně vlhkých stanovištích. Nejvýraznější část byliny jsou sytě tmavě modré až fialové květy.
Rostlina obsahuje alkaloidy, fenylpropanoidy, hořčiny, saponiny, sliz, minerály, přírodní barviva apigenin a cyanin.
Při vlastním sběru je třeba dbát toho, aby sbíraný květ byl výrazně zbarvený a bez odkvetlých lístků. Nesbírat za vlhkého počasí, jinak snadno plesniví! Chrpa polní patří mezi ohrožené rostliny, proto je třeba být při sběru šetrný a nelikvidovat více bylin než je nutno.
Domácí recepty
- Odvar: 1 čajová lžička sušeného květu se přelije 250 ml vroucí vody a nechá se 5 minut louhovat, poté pijeme vlažný 2x denně, máme-li unavené oči a jsme-li přecitlivělí na světlo.
- Sušený květ: Sušený květ chrpy můžeme přidat do bylinných směsí proti nechutenství a při zažívacích potížích, při zánětlivých onemocněních (např. močové cesty) nebo při revmatismu.
Kontraindikace:
Nepoužívejte v těhotenství, během kojení a při přecitlivělost na rostliny z čeledi Asteraceae.