Uskladněte si česneky správně, mohou pomoci s celou řadou zdravotních obtíží

cesnek
Zdroj foto: envato

Česnek: Hledáte univerzální pomocníky z rostlinné říše, kteří by vám pomohli při celé řadě obtíží? Pak rozhodně vsaďte na česneky. Obsahují totiž celou prospěšných látek. Jde zejména o vitamíny A, B a C, jód, selen a vápník a samozřejmě také o další účinné složky, jako jsou kupříkladu známé flavonoidy a polysacharidy, lutamylpeptidy, oblíbené steroidní a triterpenové saponiny a samozřejmě i lektiny.

A nezáleží na tom, jestli si jako pomocníka vyberete česnek kuchyňský (Allium sativum), nazývaný též česnek setý, nebo některé z jeho divoce rostoucích příbuzných – česnek medvědí (Allium ursinum L.) lidově zvaný také lesní česnek, česnek viničný (Allium vineale L.), česnek podivný (Allium paradoxum) apod.

Jak uskladnit česnek, aby si zachoval maximum účinných látek

Možností je celá řada. Můžete využít sůl, olej i obyčejný mrazák. Seznámíme vás s výhodami i nevýhodami jednotlivých postupů a prozradíme, kam se v kuchyni nejlépe hodí. A začneme oblíbeným běžným česnekem kuchyňským.

Jeho stroužky lze skladovat jak oloupané tak i prolisované. Pokud se rozhodnete je pouze oloupat, stačí je vložit do čistě vymyté sklenice a následně zalít olejem. Volte takový, který co nejméně změní jejich chuť. Ideální bude olivový nebo slunečnicový. Stroužky zalijte tak, aby byly kompletně ponořené a odebírejte podle potřeby. Nezapomeňte olej také průběžně doplňovat. Česnek, který zůstane nad hladinou, bude totiž velmi náchylný k plísním.

Vyrobit si můžete také přímo česnekový olej. Česnek jednoduše prolisujte nebo nasekejte nadrobno a teprve poté zalijte olejem. Ten poté můžete používat do jídel, ovšem jako léčebný prostředek se spíše nehodí. Jako dochucovadlo je však skvělý. Před použitím ho jen vždy nezapomeňte protřepat.

Česneku svědčí i mrazák, musíte ho však uložit správně

Další možností je jednoduché zamrazení. Proto se nejlépe hodí česnek prolisovaný nebo nasekaný nadrobno. Abyste byli schopní odebírat jednotlivé porce, doporučujeme uložení do vakuově uzavíratelného sáčku. Nejdříve v něm česnek rovnoměrně rozprostřete a poté tupou stranou nože rozdělte na jednotlivé porce. Nechte zamrazit.

Aby vám však vůně česneku nenaplnila celý mrazák, je vhodné sáček vložit ještě do jednoho dalšího. A totéž platí i pro případ, že se rozhodnete česnek skladovat v krabičce, plastové sklenici apod.

Z listových česneků vykouzlíte také chutné pesto

Za pomoci mrazení je možné skladovat i listy jarních česneků, jako je například česnek medvědí či česnek podivný. Můžete je zamrazit vcelku, pro snazší použití však doporučujeme je spíše nasekat. A možné je samozřejmě zamrazit i samotné pesto. A jak na to?

Listy česneku (může být i více druhů) rozmixujte s olejem. Poté podle potřeby a chuti dosolte. Nakonec přidejte nasekaná piniová nebo třeba slunečnicová semínka. Přidávejte tak dlouho, dokud pesto nezíská požadovanou hustotu. V tuto chvíli je vhodné jak k zmražení, tak i k uskladnění ve sklenici v lednici, v takovém případě však jeho povrch přelijte jednou lžíci libovolného rostlinného oleje.

Náš tip: pokud máte rádi v pestu sýr, přidejte ho do toho mraženého až těsně před zpracování (tedy po rozmražení). Naopak do pesta uchovávaného v lednici ho můžete přidat hned.

Česnek můžete také prosolit

Prolisované stroužky česneku i posekané listy je možné také naložit do sklenic a prosypat solí. Je to jednoduché. Každý centimetr česnekové hmoty dobře prosypte solí a sůl nasypte i na povrch. Dobře uzavřete a skladujte v lednici. Vydrží tak bez problémů řadu měsíců a jeho chuť se nijak nezmění. Jen pozor – až si budete připravovat pokrm, množství soli bývá opravdu znát. Pro přípravu léčivých přípravků se pak takto uskladněný česnek spíše nehodí, i když si většinu svých účinných látek zachová.

Na co si ještě dát při uskladnění česneku pozor

I když to vypadá, že je největším nepřítelem česneku okolní vzduch, není to tak úplně pravda. O velké množství vitamínů a stopových prvků vás dokáže připravit i sluneční světlo. Způsobuje totiž oxidaci, díky níž se tyto látky zkrátka a dobře vytrácejí pryč.

Pokud tedy vybíráte sklenice pro uložení česneku, volte vždy ty z tmavého skla (a nezáleží na tom, zda budete uvnitř nich ukrývat česnek naložený v oleji nebo třeba pesto). V případě nouze je možné použít i tmavou fólii nebo sklenice skladovat například ještě v papírovém sáčku. Budete-li pečliví, budete se moci těšit na báječnou chuť česneku i po dlouhých měsících, které strávil ve spíži. A to za trochu té práce navíc rozhodně stojí.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here