Česnek podivný je příbuzný česneku medvědího, má i podobné účinky

cesnek podivny
Botaurus / Public domain

Česneků, které můžeme najít rostoucí volně v přírodě, je několik druhů. Mezi nimi i česnek podivný, který se velmi podobá česneku medvědímu. Má i podobnou chuť a účinky, jen si musíte pospíšit, jeho vegetační doba je velmi krátká.

Česnek podivný (Allium paradoxum) se řadí do čeledi amarylkovitých. Není to náš původní druh, pochází z Kavkazu, severního Íránu a Střední Asie. Chová se invazivně a na mnoha místech zplaněl. Roste především v polostínu na mírně vlhkých až sušších místech. Jen tak ho nepřehlédnete, vytváří bohatý podrost, zejména pod stromy a keři.

Má drobné, vejčité a kulovité cibulky. List je úzký a poléhavý, bývá jediný. Dorůstá 15 – 30 cm, šířky 2 – 3cm. Květy jsou uspořádány do tzv. lichookolíku a někdy mohou úplně chybět. Jeho listy jsou podobné bledulím, stačí však rozemnout mezi prsty a ucítíte typické česnekové aroma. Dost často ho nacházíme v parcích, zahradách a sadech, kde se chová invazivně a vytlačuje naše původní druhy, bývá považován za plevel.

Poměrně hojně je k vidění v pražských parcích.

Kdy se vydat na sběr

Česnek podivný roste o trochu dříve než česnek medvědí. Kvete v dubnu a květnu, už na konci května ukončuje vegetaci. Listy začínají žloutnout a zatahují se do země. V polovině dubna už je hraniční termín pro sběr, vydejte se na sběr tedy dříve. Díky tomu, že je považován za invazivní a snadno se množí pacibulkami, nemusíte být natolik při sběru opatrní jako u česneku medvědího.

cesnek
Botaurus / Public domain

Jaké má účinky

  • Podporuje vylučování trávicích šťáv, má detoxikační vlastnosti. Omezuje růst škodlivých bakterií a střevních parazitů.
  • Uvolňuje hleny a pročišťuje plíce.
  • Snižuje krevní tlak a upravuje srdeční činnost.
  • Snižuje hladinu cholesterolu v krvi.

Česnek podivný v kuchyni

Nejčastěji se konzumují listy, dají se použít i květy a pacibulky, ty jsou však štiplavější chuti. Přidávají se do salátů, pomazánek, jogurtů nebo dipů. Dají se rozmixovat do omáček nebo využít pro přípravu pesta.

Výborné jsou v rizotu, polévce nebo knedlíčcích. Dále jako součástí slaného quiche nebo salátů. Můžeme ho použít jen tak a posypat s ním chleba s máslem nebo sádlem. Velmi dobře se dá kombinovat s pečeným masem.

Jak česnek uchovat

Dobrou volbou je vyrobit česnekové pesto. Listy česneku dáme do mixéru, zalijeme trochou oleje, přidáme hrst oříšků, osolíme a krátce mixujeme. Připravíme si menší uzavíratelnou skleničku, dáme do ní pesto. Na vrch zalijeme trochou oleje, aby mix nebyl vystavený vzduchu a zavřeme. Uložíme do ledničky a máme tak pesto vždy při ruce.

Špagety pikant s česnekem podivným

  • 200 g špaget
  • svazeček česneku podivného (může být i medvědí česnek)
  • 1 červenou chilli papričku
  • sůl
  • pepř
  • 4 – 5 lžic rostlinného oleje

Špagety uvaříme dle návodu. Ke konci vaření z hrnce odlijeme asi 50ml vody. Nakrájíme chilli papričku a omytý česnek.

Na pánvi rozpálíme olej a opékáme na něm nakrájenou chilli papričku přibližně 2 – 3 minuty. Jakmile jsou měkké, přidáme nakrájený česnek. Do pánve nasypeme uvařené špagety a zalijeme odloženou vodou z hrnce. Chvíli ještě podusíme, nakonec dochutíme solí a pepřem. K dochucení můžeme lehce posypat parmazánem.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here