Čaj z kmínu: Kmín kořenný (Carum carvi) známe zejména jako skvělé koření, ideální pro přípravu masa nebo brambor. Nesmí chybět v bramborácích nebo i tolik oblíbené kmínce, ovšem stejně rozmanité jsou i jeho léčebné účinky.
Znát ho můžete také pod označením kmín luční a pro své užitečné vlastnosti se užívá opravdu už odpradávna. Může se chlubit množstvím cenných minerálních látek (železo, hořčík, vápník apod.), ale je i zásobárnou vitamínů skupiny B, nezbytných pro správné fungování našeho nervového systému nebo silné imunity.
Na zažívání mohou kmín užívat i malé děti
Čaj z kmínu je velmi účinný při nejrůznějších zažívacích potížích pomáhá strávit těžká jídla, ulevuje od nadýmání a zbaví vás křečí v trávicím traktu. Je však třeba ho připravovat správně. Používá se kmín drcený. Koření vcelku by bylo nutné delší dobu povařit, čímž byste ho ovšem připravili o řadu cenných silic. S drceným nebo i mletým kmínem je práce mnohem jednodušší.
A jak si čaj připravit? Stačí vzít dvě lžičky (asi 10 gramů) mletého nebo drceného kmínu a přelít je přibližně 250 ml horké vody. Necháme 10 minut odstát, poté scedíme a po doušcích pomalu vypijeme. Užíváme 2-3x denně podle potřeby. Uplatní se nejenom při potížích se zažíváním, ale také při potížích s menstruací (dlouhá, bolestivá, křeče) a při onemocněních žlučníku. Čaj z kmínu lze užívat dlouhodobě bez vedlejších účinků.
Ocení ho však i nejmenší členové rodiny. Děti do jednoho roku si vystačí se dvěma gramy kmínu, přelitými horkou vodou, děti mezi 1-3 lety pak potřebují gramů 5. Větší děti už mohou užívat klasický kmínový čaj. Podáváme ho vždy před jídlem nebo i mezi nimi, např. jako součást pitného režimu – čaj lze rovněž zamíchat přímo do polévek, příkrmů apod.
Náš tip: Kmínový čaj nevyniká právě skvělou chutí. Pokud ho však chcete přisladit, zapomeňte na cukr. Mnohem lepší službu vám v tomto směru udělá včelí med.
Při nachlazení i bolesti v krku
Kmín má však o něco více možných využití. Stačí se zaměřit na jeho antimikrobiální a antimykotické vlastnosti. A nesmíme zapomenout ani na přítomné ftalidy a polyacetylény, jež se mohou pyšnit protizánětlivými a podle některých studií také protirakovinnými účinky.
Čaj používáme při nachlazení k popíjení, ovšem uplatní se i jako kloktadlo. Velmi zajímavou látkou přítomnou v kmínu je cuminaldehyd. Ten působí podpůrně zejména při léčbě diabetu. Je proto vhodné v případě, že užíváte nějaké léky na cukrovku, konzultovat terapeutické použití kmínu se svým lékařem nebo lékárníkem. Všeobecně však platí, že razance nástupu přírodních léků není tak velká jako u léčiv syntetických.
Kmín pomáhá i těhotným ženám
Dnes se často zapomíná na to, že kmín kořenný se skvěle hodí i pro kojící ženy. Podporuje totiž laktaci a přechází také do mléka, takže může miminkům pomoci s nadýmáním, křečím a dalšími problémy souvisejícími s nezralým trávením.
Pomůže také pomoci ženám s křečemi souvisejícími s menstruací nebo poporodními stavy. Ulevuje totiž od stahů hladkého svalstva. Menstruace i období kojení se leckdy pojí také s nepříjemnou chudokrevností. A tady je další aspekt, který kmín dokáže pokrýt. Obsahuje totiž velké množství železa. Lze ho samozřejmě přidávat i v neupraveném stavu například do salátů, pomazánek, polévek, zeleninových jídel apod. Vždy ovšem pomletý a co nejméně tepelně upravený.
Náš tip: Kmín naše střeva také velmi dobře čistí. Uplatní se tedy i jako podpůrná léčba během nejrůznějších střevních infekcí. Tuto funkci má zejména silice, která se nazývá karvon.
Od bolavého bříška u nejmenších dětí, ale také od křečí při menstruaci mohou rovněž pomoci teplé obklady z kmínového odvaru. Kombinujeme je vždy nejlépe s užíváním kmínového čaje.