Bylinky v Asii: Možná už znáte téměř všechno o našich bylinkách, a tak je na čase vydat se za bylinkami do dalších částí světa. Ty asijské se používají hlavně do jídel a pomáhají trávení. Což by nám mohlo také pomoci, a to nejen před vánočními svátky.
Asijská kuchyně
Asijská kuchyně je známá především tím, že bylinky do jídel přidává čerstvé. Díky tomu jsou jídla voňavá a bylinky si zachovávají všechny své léčivé vlastnosti.
Koriandr
Koriandr setý se používá v asijské kuchyni velmi často, najdeme ho ve vietnamské, thajské i indické kuchyni. Používají se jak semínka (která známe i my), tak čerstvé listy, které se dávají třeba do polévky jako naše petržel (také ji svým tvarem připomínají). Koriandr se u nás běžně koupí jako koření. Ale kdybyste chtěli, můžete si jej vypěstovat i ve své bylinkové zahrádce nebo na balkoně. Semínka sázejte do propustné půdy, na slunné a teplé stanoviště, bylinka je v našich podmínkách jednoletá a dorůstá cca 30 cm (ve své původní domovině, což je Středomoří, jižní a jihovýchodní Asie a severní Afrika, může dorůst až 60 cm). Semínka se používají do směsí na ochucení masových i zeleninových jídel, lístky pak do polévek nebo nudlí.
Ženšen pětilistý
Další zajímavou asijskou bylinkou je tato léčivka, která se správně jmenuje Gynostema pětilistá a která je dobrým antioxidantem. Nemá ve skutečnosti nic společného s pravým ženšenem, ze kterého se používá kořen. Z této bylinky se využívají listy, které můžete přidat do salátů, nebo si z nich uvařit čaj. Ženšen údajně zvyšuje šanci na dlouhověkost. Pěstovat jej můžete na zahradě i v květináči, na zahradě vydrží zakrytý i mrazy do -15 °C. Stanoviště vyberte slunné nebo polostín, půdu propustnou. Rostlinka je převislá, a tak může zdobit třeba balkony, terasy, pergoly…
Bazalka indická
Bazalka indická je příbuznou „naší“ bazalky a pěstuje se v celé jihovýchodní Asii. Říká se jí také posvátná, nebo Tulsi či Tulasi, je využívána zejména v hinduistických náboženských obřadech. Kromě toho se používá v ajurvédě pro posílení imunity, proti stresu a k léčení nemocí zažívacího traktu. V kuchyni ji naleznete zejména v té thajské, a dochucuje pokrmy z masa, mořských plodů a rýže. Zajímavostí může být, že se její sušené aromatické listy používají také jako repelent.
Citronová tráva
Citronová tráva, známá jako citronela nebo lemongrass, se správně česky jmenuje voňatka citronová. Je to statná vytrvalá rostlina z tropického pásu, která se pěstuje v Asii, ale i v Africe, Americe a Austrálii. Pokud si ji chcete vypěstovat i u vás na zahradě, pak jedině jako přenosnou, protože nevydrží nízké teploty. Vyžaduje plné slunce, hlinito-písčitou propustnou půdu a častou zálivku, přezimuje pak v chladnější místnosti při omezení zálivky a bez přihnojování. Její léčivé účinky se prokázaly při snižování cholesterolu, při nervových chorobách, při trávicích obtížích a při léčení chřipky. Z jídel se přidává zejména do thajských polévek, masových směsí s curry, snižuje pálivost chilli papriček. Čaj z citronové trávy je vhodný pro lepší zažívání, detoxikaci jater i ledvin a pro stimulaci tvorby mléka u kojících maminek.
Perila křovitá
Tato jednoletá léčivá rostlina z čeledi hluchavkovitých náš výčet asijských bylinek uzavře. Je podobná hluchavkám/kopřivám, má chuť a vůni nejspíš podobnou výše uvedené citronové trávě smíchané s mátou. Pěstuje se zejména ve východní a jihovýchodní Asii. V kuchyni se používá zejména ke grilovaných masům. Z léčivých účinků můžeme jmenovat antioxidační, antialergické a snižování krevního tlaku. Pěstovat ji také můžete na zahradě jako dekorativní rostlinu, která v létě přilákává hmyz, zejména motýly. Stačí jí vlhká a propustná půda, slunné stanoviště, přihnojování kompostem, a pokud můžeme radit, tak první květenství vyštípněte, aby se podpořil bohatší květ. Výhodou rostlinky je, že v našich podmínkách netrpí žádnými chorobami ani škůdci.
Zdroje: www.wikipedia.org, www.toprecepty.cz, www.floranazahrade.cz