Jaké léčivé rostliny a bylinky najdeme na africkém kontinentu

bylinky v africe
Zdroj foto: envato

Bylinky v Africe: Zdálo by se, že v Africe nemůže nic růst, že je to jenom písečná poušť, ale opak je pravdou. Afrika je plná původních bylinek, z nichž mnohé se rozšířily i na jiné kontinenty.

divoka mata
Zdroj foto: en.wikipedia.org

Divoká máta

Divoká máta neboli nana máta či máta klasnatá (Mentha spicata) je původně máta z Maroka, ale dnes už se pěstuje na všech kontinentech. Je to vytrvalá rostlina z čeledi hluchavkovitých, která vyrůstá až do výšky 1,2 metru, listy mají zoubkované okraje, a na rozdíl od jiných druhů jsou docela masité, květenství je bílé nebo růžové. Je to asi nejstarší máta na světě, protože záznamy o ní jsou známé již z Egypta, vystupuje v řeckých bájích a staří Římané si z ní dělali čaj na bolest hlavy. Máta obsahuje mentolové silice, menton, třísloviny, glycidy a hořčiny. Čaj z máty je jemný, sladce mátový, pomáhá při žaludečních potížích, bolestech hlavy, uklidňuje. Tento druh máty si můžete pěstovat i na své zahrádce, když jí dopřejete vlhkou, hlinitou a slabě kyselou nebo zásaditou půdu, máta může růst i v polostínu nebo ve stínu. Vhodné místo bude i u zahradního jezírka.

Máta egyptská

Máta egyptská nebo také máta jablečná (Mentha rotundifolia) dostala i mnoho dalších lidových pojmenování: balšínek, větrná bylina nebo koření fefrmintové. Má mnoho pozitivních účinků, podobně jako jiné máty: uvolňuje mysl, pomáhá trávení, dokonce při pití večer prý přivolává věštecké sny. Zmínky o ní máme i v Novém zákoně. Tato máta dorůstá až 80 cm, lodyha je čtyřhranná, kvete růžovými až fialovými kvítky a hlavně má tmavě zelené listy. Aroma je po jablkách (odtud i její název). Mátu egyptskou si můžete vypěstovat doma ve vaší bylinkové zahrádce (i v nádobách). Drobná semínka vysejte nejlépe na vlhké, ale slunné místo.

Harpagofyt lezaty
Zdroj foto:The original uploader was Henri pidoux at French Wikipedia., Attribution, via Wikimedia Commons

Harpagofyt ležatý

Harpagofyt ležatý (Harpagophytum procumbens) má i mnohem poetičtější názvy: čertův dráp nebo ďáblův dráp. Tentokrát se jedná o sukulent, který kvete trubkovitými květy, jež mají růžovou barvu. Plody mají háčky. Doma je tato rostlinka na okrajích pouště. Jako léčivka se používají postranní kořeny (hlízy), které dorůstají délky až 2 metrů a po sběru se suší a drtí na prášek. Prášek se přidává do jídel nebo do nápojů v množství 1 čajové lžičky denně a měl by vám přinést zlepšenou obranyschopnost, posílení celého těla, antioxidační účinky na játra či ledviny, posílení srdce a cév.

Moringa
Zdroj foto:Forest & Kim Starr, CC BY 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/3.0>, via Wikimedia Commons

Moringa olejodárná

Strom z čeledi moringovitých najdete nejen v Africe, ale také například v Indii. Latinský název je Moringa oleifera, roste v tropických oblastech v písčité půdě, a po bambusu je to nejrychleji rostoucí rostlina, protože vyroste až 3 metry ročně. Ve volné přírodě roste do 12 m, na plantážích se pěstuje do 1 až 2 metrů, aby se její listy dobře sklízely. Právě listy jsou totiž léčivé. Suší se a připravuje se z nich čaj. Moringa je považována za superpotravinu, protože má antioxidační, antibiotické a antivirové účinky a celkově posiluje organismus i jeho obranyschopnost. Čaj si připravíte tak, že 1 lžičku listů přelijete 200 ml vroucí vody, louhujte 3 až 5 minut, přeceďte a pijte teplé.

Zajímavost: V Africe se konzumují i květy (vařené) a kořeny (jako náhražka křenu); z kůry stromů se získává vlákno na vyrábění provazů a rohoží. Zralá semena se lisují na olej, který se využívá zejména ke kosmetickým účelům.

Baobab

baobab
Zdroj foto: The original uploader was Henri pidoux at French Wikipedia., Attribution, via Wikimedia Commons

Poslední rostlinou využívanou v Africe k léčebným účelům bude v našem výčtu baobab. Existuje 6 druhů těchto opadavých stromů se širokými kmeny a dlanitě složenými listy. Kromě Afriky rostou třeba i v jihovýchodní Asii. Baobab je všestranně využitelný: Plody se konzumují syrové. Odvar z kůry se používá proti horečce. Rozemletá dužina se přidává do mléka při úplavici. Kůra se dá použít i při léčení cukrovky. Z kůry se také vyrábějí vlákna na zhotovování provazů, rybářských sítí apod.

Zdroje: www.wikipedia.org, www.manutea.cz, www.osiva-semena.cz

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here