Ochrana proti klíšťatům je velmi důležitá. Správnou prevencí lze předejít mnoha problémům i závažnému onemocnění, které lze získat prostřednictvím infikovaného klíštěte. V tomto směru pomůžou bylinky a jejich efekt.
Různé produkty a repelenty zakoupené v obchodě nejsou zrovna nejlepší variantou, neboť použití chemických přípravků přímo na kůži není ideální. Však to je i jeden z hlavních důvodů, proč se navracíme opět zpátky k osvědčeným přírodním prostředkům. Nejvíce funkční je vzájemná kombinace různých prostředků, tj. přírodní produkty na pokožku, oblečení i do prostoru. A jelikož účinek domácích přírodních přípravků je krátkodobější, je třeba aplikaci častěji opakovat.
Domácí repelenty na přírodní bázi
Pokud si vyrobíte olejový repelent, tak výhodou je, že oproti lihovému má delší výdrž a účinek na těle. Vyzkoušet můžete šalvějový repelent, na který je třeba mít zavařovací sklenici, do které se napěchují citrusy, tj. pomeranče, limetky, grepy, citrony (použít lze jen jeden druh nebo i více nakombinovat) a cca 25 lístků šalvěje. Vše se zalije horkým olejem a dobře uzavře. Sklenice se uloží minimálně na týden do chladu a tmy. Pokud se nechá tři až čtyři týdny, tím lepší. Poté je třeba scedit. Repelentem se potírají místa na těle tam, kde pulzuje krev. Ochrana před klíšťaty na jednu až dvě hodiny. Poté stačí jen znova potřít.
Repelent z citrusů a bylinek. Další možností je rozmixovat kůru z jednoho velkého a pokud možno chemicky neošetřeného citronu, s trochou šťávy, přidat lžičku tymiánu, vrchovatou lžíci sušeného nebo dvě lžíce čerstvého rozmarýnu. Vše se rozmixuje na kašičku, to se poté zalije cca ½ litrem vody a nechá louhovat zhruba dvanáct hodin. Poté se scedí a naplní do rozprašovače. Repelent je třeba používat v intervalu po dvou hodinách.
Účinnou alternativou je i ocet, tj. 1 litr vody se přivede k varu, pak se odstaví, přidá se sáček sušeného či hrstka čerstvého rozmarýnu, pod poklicí se nechá vychladnout, poté se přefiltruje, přidá se lžíce vinného octa a řádně vše promíchat. Pak se uloží v uzavřené láhvi či sklenici do lednice a před procházkou do lesa či při pobytu venku se aplikuje pomocí rozprašovače.
Bylinkový pudr, jenž klíšťatům nevoní
Jednou z možných variant je i příprava jakéhosi pudru z bylinek. Stejné množství sušené šalvěje, máty, rozmarýnu, tymiánu, meduňky a levandule se rozdrtí v hmoždíři na jemný prášek, ten se řádně promíchá a přesype do suché nádoby. Tento pudr se používá na oblečení a ty části těla, která jsou nejvíce vystavená a riziková.
Olej z třezalky známý jako Janova krev
Velká zavařovací sklenice se napěchuje až po samotný okraj květy třezalky tečkované, do té se vlije slunečnicový olej. Sklenice se uzavře celofánem a nechá na slunném místě po dobu tří týdnu vyluhovat. Pak se scedí a přelije do tmavých lahví s uzávěrem. Olejem se opět potírají místa, jako je tomu v případě použití repelentů. Výhodou je, že tento přírodní produkt lze aplikovat i na poškozenou pokožku, odřeniny, oděrky, neboť je zároveň i spolehlivě hojí.
Další účinné bylinky proti klíšťatům
Spolehnout se můžete na další pomocníky z říše bylinné, jako je třeba čajovník, hřebíček, pelyněk, hvozdík, karafiát či vratič.