Bylinky pro lepší spánek a warfarin – jaké jsou povoleny

bylinka
Zdroj foto: pixabay

Bylinky pro lepší spánek: Potíže se spánkem dnes trápí stále více lidí. Ovšem zatímco zdraví lidé mohou sáhnout prakticky po libovolné bylince, pacienti se zvýšenou srážlivostí krve, závislí na nejrůznějších lécích, mají výběr značně omezený.

Pozor si musí dát zejména na třezalku tečkovanou (Hypericum perforatum), která může jejich obtíže zhoršovat. Další bylinky jsou však vcelku bezpečné, pokud je tedy užíváte v tom správném množstvím

(Ne)pravdy o kozlíku lékařském

Pokud se o toto téma hlouběji zajímáte, pak vás určitě jako první napadl kozlík lékařský (Valeriana officinalis) což je už odpradávna používaná léčivá rostlina z čeledi zimolezovitých. Účinný je jeho kořen. Ovšem podle některých informací je pro uživatele Warfarinu naopak škodlivý a užívat by ho tedy neměli. A jak to tedy je?

Podívejme se nejdříve na množství účinné látky, které je třeba užívat, aby bylo dosaženo kýženého efektu. Běžná doporučovaná dávka extraktu z kozlíku se pohybuje mezi 50–100 mg a to při užívání 2–3× denně. Ovšem lze užívat i jednorázovou dávku 150–300 mg extraktu před spaním a to asi 45 minut před tím, než si půjdete lehnout.

Máte raději čaj ze sušeného kořene? I když nevoní právě vábně, lze ho použít. V takovém případě by se doporučená dávka měla pohybovat mezi 1 až 2 g kořene, užívaného před spaním. Je samozřejmě vždy nutné volit co nejkvalitnější surovinu.

A jak je to tedy s jeho škodlivostí? Jako každá bylinka i kozlík lékařský může v tomto ohledu překvapit. Ovšem jen ve chvíli, kdy ho použijete opravdu hodně. Chcete znát konkrétní čísla? V tom případě byste si museli opakovaně denně dopřávat více než k 18 gramů kořene (což je přibližně desetinásobek obvykle doporučované dávky) nebo 530 –2 000 mg extraktu po řadu dní za sebou. I tak jsou však vedlejší účinky spíše mírné.

koren
Zdroj foto: pixabay                      Kořen Kozlík

Díky čemu je vlastně účinný?

Dříve se myslelo, že za hypnotické a sedativní účinky vděčíme látkám ze skupiny iridoidů, tzv. valepotriatů. Ovšem dnes víme, že skutečně účinná je v případě kozlíku jeho unikátní kombinace flavonoidních glykosidů a kyseliny valerenové.

V každém případě však platí, že byste se o užívání bylinek měli poradit se svým lékařem. Měly by být provedeny odběry krve před i během užívání, které vám dovolí podle potřeby upravit užívanou dávku nebo v případě nejistoty přejít na jiný produkt.

Mučenka pletní jako málo známá pomocnice pro zdravý spánek

Další hojně doporučovanou bylinkou při potížích se spánkem je i mučenka pletní (Passiflora incarnata). Jako první ji objevili indiáni na jihu Spojených států amerických, ovšem v posledních letech si razí cestu i k nám. Pro lepší spánek nabídne hlavně flavonoidy:

vitexin,

isovitexin,

apigenin,

luteolin,

kvercetin,

a kaempferol.

Jejich obsah je největší během fáze kvetení a díky nim působí nejenom proti nespavosti, ale i jako lék na nejrůznější úzkosti a další patologické stavy mysli. A jak velkou dávku lze v jejím případě doporučit?

Obvykle je doporučováno množství kolem 30– 120 mg extraktu, které se užívá třikrát denně. Pokud bychom to přepočítali na množství sušené drogy, šlo by přibližně o 0,5 až 2 g. A leckdy je doporučována i tinktura, v takovém případě užíváme 1–4 ml tinktury třikrát denně. A jak vlastně spánek, který získáte díky mučence vypadá? Především prodlužuje žádoucí REM fázi spánku, jež rozhoduje o celkové kvalitě vašeho nočního odpočinku.

Ovšem i v případě užívání mučenky pletní je doporučena pečlivá konzultace s ošetřujícím lékařem. I když by vaši léčbu warfarinem ovlivňovat neměla, přesto se vyplatí značná opatrnost. Ve hře jsou totiž u uživatelů warfarinu leckdy i další diagnózy, na něž by už tato bylinka negativní účinek mít mohla.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here