Bylinky na posílení imunity

Jestli vás často trápí různé neduhy spojené se změnou počasí nebo ročního období, často trpíte chřipkou nebo nachlazením a prakticky neznáte dny bez rýmy a kašle, pak bude na vině nejspíš vaše oslabená imunita. Ale víte, že i imunitu vám posílí správně zvolené bylinky?

Rakytník řešetlákový

Bylinkou číslo 1 pro zvýšení imunity je bezesporu rakytník. Obsahuje totiž až 20x více vitamínu C než pomeranč a navíc spoustu dalších vitamínů (A, B, D, F, K a P). Rakytník nejenže posiluje imunitu, ale také zvyšuje odolnost proti stresu, podporuje detoxikaci a účinně působí proti bakteriím a virům. Rakytník je životabudič, takže není vhodné užívat jej večer před spaním. Z rakytníku můžeme vyrobit sirup, med nebo tinkturu, ale také rozemlít sušené plody.

Rakytníkový sirup

Plody rakytníku otrháme nebo ostříháme z větviček, rozmixujeme a přes plátýnko procedíme. Získanou šťávu smícháme se stejným množstvím cukru a zahříváme, než se cukr rozpustí. Nevaříme, protože bychom přišli o cenný vitamín C. Hotový sirup plníme do čistých skleniček, otočíme dnem vzhůru na 5 minut, pak obrátíme zpět a necháme vychladnout.

Rakytníkový med

Mnohem jednodušší je výroba rakytníkového medu. Oprané zralé bobulky rakytníku smícháme s kvalitním medem a užíváme po lžičkách během zimního období.

Rakytníková tinktura

Výroba doma by byla příliš pracná, takže rakytníkovou tinkturu zakoupíme hotovou v lékárně. Kapeme ji do vody nebo čaje v množství 20–40 kapek (podle hmotnosti) a pijeme 2–3x denně.

Rozemleté sušené plody

Prášek ze sušených plodů užíváme ráno a v poledne po 1 lžičce a dostatečně zapijeme.

Rakytníček

Pro děti jsou na trhu k dostání želatinové bonbony s obsahem rakytníku, tzv. Rakytníček. Užívají se 3–5 kusů ráno. Zakoupit je můžete ZDE

Echinacea – třapatka nachová

Druhou zázračnou bylinkou, která značně zvyšuje imunitu, je echinacea, česky třapatka nachová. K léčení se používají kořen, květy i listy a celá rostlina obsahuje estery mastných kyselin, polysacharidy, silici, třísloviny a další látky. Nejvíce působí tinktura z echinacey.

Tinktura z echinacey

Tinkturu vyrobíme tak, že 100 g kořene echinacey naložíme do 500 ml čistého 60%ního lihu. Louhujeme uzavřené při pokojové teplotě cca 7 dní. Potom scedíme a plníme do skleněných lahviček, nejlépe od lihu. Užíváme preventivně 1 lžičku ráno nalačno. Z dalších prostředků, které však již nepatří mezi bylinky, se na zvýšení imunity osvědčily: hlíva ústřičná, homeopatikum Oscillococcinum a pro děti sirup Imunoglukan. To už stojí za to, něco vyzkoušet, abyste byli zdraví, ne?   bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here