Bylinky, které se dají pěstovat pod stromy

stromy
Zdroj foto: envato

Bylinky pod stromy: Máte zahradu plnou stromů a bojíte se, že si zde nemůžete udělat bylinkovou zahrádku? To není tak docela pravda, protože existuje spousta bylinek, které mají rády stín, polostín nebo rozptýlené světlo. Stromy naopak mohou bylinky účinně chránit před sluncem, větrem a v zimě i před mrazem.

Lichořeřišnice

Lichořeřišnice je bylinka, kterou můžeme během dubna vysévat přímo na záhon. Hodí se k ovocným stromům i keřům, protože odpuzuje škůdce. Za suchého léta pomáhá lichořeřišnice zadržovat vodu v půdě, čímž stromům oplácí to, že jí dávají stín. Lichořeřišnice vydrží až do prvních mrazíků, ale klidně ji můžete nechat vysemenit na místě, semínka přečkají zimu a na jaře sama vzejdou.

Borůvky

Borůvky rostou v lesích také pod stromy, a proto je na zahradě vysaďte také na chráněné místo. Mají rády stín či polostín a bude se jim dařit rozhodně lépe než na přímém slunci. Pamatujte však, že borůvky potřebují kyselou půdu (nemáme-li ji, přidáme do substrátu rašelinu), a tak je musíme pěstovat pod stromy/keři, které také snesou kyselou půdu, jako je například čilimník, jalovec, rododendrony, hortenzie aj.

lichorerisnice
Zdroj foto: pixabay                              Lichořeřišnice

Brusinky

Brusinky mají rády také kyselou půdu, ale ještě navíc vlhkou. Daří se jim pod rododendrony, azalkami nebo dalšími kyselomilnými stromy. Mohou růst na březích zahradního jezírka. Brusinky však rozhodně nesnášejí psí moč, a tak pokud máme psa, měly bychom je vysazovat z jeho dosahu.

Medvědí česnek

I v přírodě roste tento česnek pod stromy, aby byl chráněn před přímým jarním sluníčkem. Na zahradě je dobré jej vysadit pod jakýkoliv listnatý strom (lípa, ovocné stromy). Medvědí česnek má rád rozptýlené světlo, a tak mu stačí ochrana zatím holého stromu.

Máta

Máta má ráda vlhké, polostinné stanoviště, takže pod neobrostlými stromy bude na jaře nejspokojenější. V parném létě naopak ocení stín, který jí stromy poskytnou. Když mátu zasadíte v okolí zahradního jezírka, poroste nejbujněji. Kromě máty peprné, která je asi nejčastější, si můžete vybrat i jiné kultivary (máta vonná, máta kadeřavá), ale vždy byste měli volit jen jeden, anebo je pěstovat daleko od sebe, protože mají tendenci se křížit a pak ztrácejí své aroma.

Zdroje: www.primarady.cz, www.zahradaapriroda.cz, Staňková-Kröhnová, M., Bylinky pro děti a maminky, Grada, Praha 2009

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here