Bylinky, které uleví žlučníkovým potížím

zemezluc
Zdroj foto: pixabay

Bylinky na žlučník: Nejen o svátcích, ale často i během roku dráždíme svůj žlučník stresem, příliš tučnými a sladkými jídly, alkoholem, kávou a vůbec dietními prohřešky a špatným životním stylem. Dobrou zprávou však je, že žlučníku je možné ulevit pomocí bylinek (a samozřejmě zlepšením životního stylu).

Jak poznáte, že vás zlobí právě žlučník

Žlučníkové potíže, koliky, ale časem to může být i zánět, nebo dokonce rakovina (!) poznáte podle následujících příznaků:

  • bolesti břicha, většinou celého, někdy se bolest nachází zejména v pravém podžebří, vystřeluje až do zad pod lopatky,
  • nadýmání, plynatost, říhání,
  • nevolnost,
  • zvracení, nebo nucení na zvracení,
  • zvýšená teplota,
  • kůže a bělmo mohou být žluté.
pampeliska
Zdroj foto: pixabay

Jaké bylinky pomůžou

Na bolavý žlučník a jeho zklidnění pomůže čaj z listů pampelišky, protože je hořký a rychle neutralizuje překyselené žaludeční šťávy a rozkládá tuky z potravy. Stačí lžíce pampeliškových listů (čerstvých, nebo v zimě sušených) přelít 250 ml vroucí vody a vypít po těžším jídle. Můžeme pít i preventivně 3x denně po dobu tří týdnů.

Dále pomáhá ostropestřec mariánský, máta peprná, jablečník, jasan a jalovec. Kromě toho si pamatujte, že bylinkami na žlučník (ale i játra, žaludek a další vnitřní orgány) jsou ty, které v sobě obsahují slovo „země“, tedy zemědým lékařský a zeměžluč okolíkatá. Zejména zeměžluč je také hořká jako pampeliška, a tak vám pomůže neutralizovat překyselený organismus (překyselení vzniká přílišnou konzumací sladkého, protože to vyvolává tvorbu kyselých žaludečních šťáv).

A posledními bylinkami, které můžete vyzkoušet, je nenápadný řepík lékařský, který čistí organismus, benedikt lékařský (ze kterého se používá nejlépe tinktura) a aronie (černý jeřáb), ze které se můžete připravit šťávu, sirup, čaj, marmeládu, ale i víno.

A nezapomeňte: Především se musíte zbavit stresu – pohybem, pobytem v přírodě, relaxací, meditací a pozitivním přístupem k životu i k sobě samým.

Zdroje: www.wikipedia.org, www.bylinkyprovsechny.cz, www.novinky.cz

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here