Bylinky na odvodnění organismu

pampeliska
Zdroj foto: envato

Zavodnění neboli vodnatelnost je nepříjemným průvodním jevem různých stavů a nemocí, ale dá se s ním bojovat pomocí bylinek. Uvidíte, že se budete cítit mnohem lépe.

Proč je organismus zavodněný

Je několik příčin, proč vaše tělo nadměrně zadržuje vodu:

  1. Jednou z možností je špatná životospráva – nadměrné slazení, nadměrné užívání soli, přemíra alkoholu…
  2. Některé nemoci také způsobují zavodnění – nemoc srdce, jater a ledvin – tady byste měli urychleně vyhledat lékaře a postupovat podle jeho doporučení.
  3. Ženy mohou být zavodněné těsně před menstruací, při používání hormonální antikoncepce nebo hormonální substituce (např. při menopauze).

Pomůže zelenina

Jako první pomoc při zavodnění pomůže výběr správné zeleniny – vhodné jsou okurky, celer, rajčata, špenát či petržel. V létě je samozřejmě velmi jednoduché dopřát si zeleninové saláty. Ale ani v zimě se nemusíte zeleniny vzdávat – upravte ji třeba tepelně.

spenat
Zdroj foto: envaton              špenát

Bylinky na odvodnění

Bylinky jsou tou správnou volbou pro boj s nadměrným zavodněním organismu. Tyto jsou volně dostupné v přírodě:

Kopřiva – odvar z kopřivy (hrst lístků zalijete 250 ml vroucí vody a necháte 15 minut stát) si dopřávejte 1 až 2krát denně po dobu 3 týdnů, pak si můžete udělat týden pauzu a v kúře pokračovat další 3 týdny.

Pampeliška – čaj z listů nebo kořene si připravíte tak, že lžíci bylinky přelijete vroucí vodou a necháte 15 minut stát, pije se nejlépe po ránu.

Bez černý – čaj z květů bezu černého je léčivý na mnoho nemocí a zavodnění léčí také. Dejte si ho 2x denně alespoň po dobu 14 dnů.

Petržel – pokud nepoužíváte petržel často do polévek a dalších jídel, zkuste si z ní uvařit čaj. Lžíci listů zalijte vroucí vodou a nechte 10 minut louhovat. Pijte 1 až 2krát denně.

Kontryhel – je známou bylinkou na ženské nemoci a pomáhá především s vodnatelností před menstruací anebo při menopauze.

Zdroje: www.wikipedia.org, www.bylinkyprovsechny.cz, www.ireceptar.cz, Hoffmannová – Jebavý, Rostliny v domácí lékárně, Knihkupectví U Podléšky, Božkov 1991

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here