I když se to nezdá, slinivka hraje v našem trávicím procesu a endokrinní činnosti významnou roli. Pokud je její funkce porušena, dává o sobě vědět poměrně nepřehlédnutelnými příznaky. Kromě běžné léčby si můžeme vypomoci i bylinkami. Jaké jsou bylinky na slinivku?
Strava a životní styl je významným činitelem pro správné fungování slinivky (pankreas). Je důležitá pro regulaci hladiny krevního cukru a pro sekreci trávicích enzymů. Mezi nejčastější poruchy patří akutní či chronická pankreatitida a diabetes. Kromě klasické léčby mohou dopomoci k utišení a regeneraci rozdrážděné slinivky některé bylinky.
Zázvorový čaj
Prohřeje slinivku a nedráždí ji. Stejný účinek má například i skořice.
Pelyněk je vhodný při nevolnosti, nadýmání a uklidní i žaludek.
Měsíček lékařský vykazuje protizánětlivé účinky.
Hořec – kořeny hořce mohou stimulovat slinivku, žlučník a sliznici žaludku. Může zvýšit sekreci pankreatických enzymů.
Jalovec – semena a lusky jalovce jsou nápomocné při zlepšování funkce trávicího ústrojí a slinivky.
Lékořici využívá tradiční čínská medicína jako účinnou bylinku pro mnoho poruch slinivky.
Pampelišky ve formě čaje nebo nápoje se využívají pro zlepšení tvorby trávicích šťáv slinivky. Napomáhá i při křečích a bolestech v oblasti slinivky. Velmi účinná je kombinace pampelišky s lopuchem.
Přeslička a v ní obsažené látky mohou napomoci při léčbě a obnově poškozené tkáně slinivky zánětem. Byly zjištěny také výrazné anti – diabetické vlastnosti.
Vodilka kanadská napomáhá snižovat hladinu krevního cukru, správnému fungování slinivky a stimuluje beta – buňky slinivky.
Slinivkový čaj
- 1 lžíce kořene lékořice lysé
- ½ lžičky kořene hořce žlutého
- 1 lžíce řepíku
Bylinky smícháme a přelijeme půl litrem vroucí vody. Necháme 10 minut louhovat a scedíme. Popíjíme během celého dne.
Kromě bylinek je však důležité upravit stravu a celkovou životosprávu. Omezit maso a uzeniny, smažená jídla, bílý cukr a mouku. Zcela vyřadit kávu, alkohol, cigarety, čokoládu. Vyhýbat se stresu, dostatečně odpočívat a spát.