Rakovina je tak zrádná nemoc, že nikdo nevíme, kdy jí onemocníme. Sice můžeme mít nějaké genetické předpoklady, ale velkou roli hraje i stres, způsob života, stravování, pohyb, kouření a další věci. Přesto můžeme užívat bylinky, které působí buď preventivně, nebo pomáhají s uzdravováním.
Prevence
Začneme tím pozitivnějším. Pokud chcete rakovině předejít, jezte méně masa a naopak si dopřejte stravu s vitamíny A, C, E, jódem, zinkem. Výborné jsou také všechny bylinky a antioxidačními vlastnostmi: rakytník, ostropestřec, zázvor, hlíva ústřičná, červená řepa, zelí, brokolice a dýně.
Co dělat, když už nám rakovinu diagnostikovali
Předně si vyberte lékaře, kterému důvěřujete, a můžete s ním konzultovat i používání bylinek. Dobrou volbou při/po léčbě rakoviny je úplně vysadit maso a masné výrobky, naopak se zaměřit na zeleninu, ovoce, pít zeleninové i ovocné šťávy, vařit si vývary ze zeleniny apod.
Další možností je pít čaje z bylinek, které pomáhají proti rakovinnému bujení a s návratem do „normálního“ života. Takové čaje se dají připravit z pampelišky, kopřivy, rakytníku, aronie, šípků, měsíčku, vřesu, aloe vera nebo rdesna ptačího. Vždy můžete bylinky i kombinovat. Dobré také je vyzkoušet kúru z jedné bylinky například po dobu jednoho měsíce a pak si dát na čas odpočinek, následně pak vyzkoušet bylinku jinou.
Hlíva ústřičná – tato houba je také doporučována všem, kteří mají v těle rakovinotvorné buňky. Můžete ji používat běžně v kuchyni, ale také sušenou houbu zalít vroucí vodou a pít jako čaj.
Do jídel navíc zkuste přidávat co nejvíce zázvoru, kurkumy (sušené i čerstvé), naklíčenou čočku, česnek, lněné semínko nebo zelí.
Na každého působí něco jiného, a tak experimentujte a pozorujte, co to s vaším tělem udělá. Nezapomeňte však, že nejvíce si škodíte stresem, a tak se snažte tento civilizační problém co nejvíce eliminovat.
Dobrý den,
když použijete kurkumu, tak k ní musíte přidat pepř. Bez něj nebude mít léčebné účinky, ale je obarví jídlo.
Martin.