5 nejlepších bylinek na podzimní nemoci

sipky
Zdroj foto:en:User:MPF, CC BY-SA 3.0 <http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/>, via Wikimedia Commons

Co jsou to vlastně typické podzimní nemoci? Kromě chřipky, která se na podzim ujímá vlády a vydrží tam až do jara, jsou to různé coronaviry (včetně Covidu-19), adenoviry, rhinoviry, ale i anginy a bronchitidy.

Co nám různé viry způsobují

Nejčastějšími příznaky jsou rýma, kašel, bolest v krku, bolest na hrudi, horečka, bolest hlavy a kloubů, malátnost, únava…

A které bylinky právě tyto příznaky dokážou potlačit

Mezi nejlepší podzimní bylinky patří zejména ty, které opravdu na podzim dozrávají nebo rostou. Do své bylinkové lékárničky si tedy rozhodně přidejte bez černý (plod, ale i sušený květ z jarního období, nebo květy v naložené v octě, které jste si také připravili na jaře), dále šípky, jitrocel, heřmánek a mátu.

cerny bez
Zdroj foto: M.Hubáčková                    Černý bez

Černý bez

Čaj z květů černého bezu tlumí horečku, je dobrý proti rýmě i proti kašli. Bez samozřejmě na podzim nekvete, ale z jara máte jistě květy nasušené. Vydrží po celou zimu a je to nejlepší lék i preventivní prostředek při všech typech nachlazení a virových onemocnění. Květy naložené v octu, které uchováváte v lednici, jsou stoprocentním prostředkem ke snižování horečky – stačí trocha bezového octa naředit vodou, do této směsi namočit ponožky a navléknout je nemocnému na nohy. Při opravdu vysokých teplotách se mohou navléknout i na ruce. Nikdy však nenamáčejte ponožky do čistého octa, jinak byste dotyčnému popálili kůži. Tlumte horečku, až když vystoupá nad 38 °C, protože do té doby se jedná o zvýšenou teplotu, která naopak tělu pomáhá bojovat s viry.

sipek
Zdroj foto: Morn the Gorn, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons              Šípky   

Šípky

Ze šípků je pro nachlazení i virózy nejúčinnější čaj. Sbírejte pouze pevné a zdravé šípky a sušte je na chráněném místě. Na čaj můžete použít jak šípky čerstvé, tak i sušené. Čerstvé je možné před zalitím rozříznout na menší části (poloviny), aby se z nich účinné látky lépe vyluhovaly. Šípky je vždy vhodné zalít vlažnou vodou a nechat vyluhovat dlouhodobě (přes noc), teprve potom přecedit (přes velmi jemné sítko nebo plátýnko, aby se na něm zachytla chmýří ze semen) a ohřát na příjemnou teplotu k pití.

jitrocel
Zdroj foto: cs.wikipedia.org                      Jitrocel

Jitrocel

Ještě na podzim se dají sbírat listy jitrocele. Je v nich dostatek síly, protože jitrocel je již odkvetlý, tedy neshromažďuje veškerou sílu do květů. Listy se dají používat čerstvé i sušené. Z obojího si můžete uvařit jitrocelový čaj, který napomáhá jak k léčení a čištění dýchacích cest, tak i k léčení žaludečních obtíží, které mají zejména děti, pokud neumějí ještě dostatečně smrkat nebo vykašlávat hleny. Jitrocelový čaj se zalívá vodou o teplotě 90 °C, nechá 10 minut vyluhovat, přecedí se a pije až 3x denně.

hermanek
Zdroj foto: Alvesgaspar, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons          Heřmánek

Heřmánek

Někdy je možné sbírat heřmánek ještě v září, jindy je již odkvetlý a je třeba vycházet ze zásob, které jste si udělali předem v létě. Heřmánkový čaj (sypaný i sáčkový) si také můžete koupit v lékárně. Heřmánek snižuje horečku a pomáhá při rýmě.

mata
Zdroj foto: cs.wikipedia.org              Máta

Máta

Pro svůj obsah silic je máta výborným prostředkem proti rýmě, a to nejen jako čaj, který mnoha lidem nechutná, ale také jako inhalace. Máta roste na zahradě celoročně, takže ani na podzim není nemožné si natrhat její listy. Na čaj zalijte hrst mátových listů vroucí vodou a nechte je 10 minut louhovat. Pak přeceďte a pijte teplé až 3x denně. Na inhalaci natrhejte asi 2 hrsti listů máty, zalijte je litrem vody a nechte nemocného inhalovat pod ručníkem/osuškou aspoň po dobu 5 minut. Inhalaci můžete použít opakovaně, když ji ohřejete.

TIP: Mátový čaj kromě rýmy bojuje i s nemocným žaludkem, což je také častým příznakem onemocnění.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here