Bylinky na migrénu, bolest hlavy: Více jak deset procent lidí trpí úpornými bolestmi hlavy či migrénami. S náhlým atakem hlavy se setká každý. Příčin může být řada. Které bylinky pomohou? Jak správně využít jejich účinku?
Ať už se potýkáte s migrénou nebo úpornou bolestí hlavy, tak je třeba řešit hned v počátku, jinak by bolest mohla přejít do chronického stádia. Rozhodně není dobré bolest ignorovat nebo léčit výhradně pomocí chemie. Bolest hlavy i migréna dávají o sobě vědět s mírným „předstihem“. Jako první variantu volte pomocníky, které nabízí příroda.
První pomoc v každé domácnosti
Prvním darem z přírody je máta. Mátu peprnou lze zakoupit po celý rok, a to jak v čerstvé, tak i sušené variantě. I když nepatří mezi nejobvyklejší bylinky, po kterých se sahá při bolestech hlavy, ale právě výhodou je její dostupnost. Pokud máte čerstvou, tak si zkuste lístky promnout v prstech a poté vmasírovat do kůže na spánku. Úleva by se měla dostavit záhy. Případně si z čerstvé nebo sušené máty připravte čaj. Než ho vypijete, tak inhalujte chvilku z hrnku uvolňující silice.
Oregano nejen jako koření při vaření
Jedná se o koření, které je známé coby ingredience na těstoviny, do pizzy apod. Dochucení pokrmů touto bylinkou je nejen dobré, ale i zdraví prospěšné. Oregano tlumí žaludeční neurózy, posiluje funkci jater. A to není zdaleka vše.
Působí antidepresivně a velmi dobře tlumí bolesti. Bylina se osvědčila zejména při bolesti hlavy a zubů. Ideální je si udělat čaj z oregana, který je možné popíjet. Osvědčenou radou je velmi silný výluh, který si přidejte do vany při večerní koupeli. Případně můžete přihodit ještě i pár čerstvých nebo sušených listů.
Sázkou na jistotu je kopretina
Osvědčená klasika léty v podobě kopretiny, kterou najdete pod názvem řimbaba obecná. Nejlepší je sbírat kvetoucí nať na počátku května, listy můžete použít i z odkvetlých květin. Kopretina neboli řimbaba je účinným pomocníkem při bolesti, a to nejen hlavy, ale také tlumí menstruační bolesti, uvolňuje křeče a snižuje teplotu.
Nejlepší je výroba tinktury, kterou budete mít neustále u sebe. Ta spočívá v nakrájení natě, listů i květů nadrobno. Poté nasypat do sklenice a zalít co nejsilnějším alkoholem (ideálně líh, ale postačí i vodka). Nechat louhovat zhruba 1 až 2 týdny v temnu. Pak stačí už jen přecedit. Při nástupu migrény se začíná s 10 kapkami a postup se opakuje 5x po ½ hodině. Z listů si lze vyrobit čaj.
Dar z přírody v podobě kozlíku lékařského
Bylina, která roste často v příkopech podél cest a zejména na hodně podmáčených místech. Někdy se tak budete muset vypravit pro sběr do bažinatých částí. Rostlina kvete fialově a poznáte ji podle pilovitých úzkých okvětních listů. Pro léčivé účely je důležitý kořen.
I zde je nejlepší variantou výroba tinktury, případně je možné si udělat odvar. Jen mějte na paměti, že látky obsažené v kozlíku jsou návykové, a tak jej lze používat soustavně maximálně po dobu 1 měsíce.
Zdroje: www.novinky.cz, www.ireceptar.cz