Jaké víno vybrat na bylinky ve víně

bylinky vino
Zdroj foto: envato

Bylinkové víno může být velmi nápomocné při různých nemocech. Je ale potřeba dodržet několik základních pravidel, aby se vám víno opravdu povedlo.

Základem je kvalita

Bez ohledu na to, zda je v receptu červené, nebo bílé víno, dbejte především na kvalitní víno. Nekvalitní víno nejenže vám nebude chutnat ani s bylinkami, ale také není zárukou, že bude dobrým konzervantem.

Ke kterým bylinkám se hodí bílé víno

Bílým vínem se většinou zalévají tyto bylinky: kostival lékařský (kořen), česnek medvědí, levandule, majoránka, máta, hořec žlutý, smetanka lékařská (kořen), světlík lékařský, pórek (vybereme spíše trpké víno).

Ke kterým bylinkám se hodí červené víno

Červeným vínem se zalévají rozmarýn, trnky, jalovčinky, pelyněk a další.

varene vino
Zdroj foto: envato

Vařit, nebo nevařit

Některá vína s bylinkami se doporučují povařit, jiná se nechávají jen louhovat. Vaříme například víno s pivoňkou (5 minut), česnekem medvědím, benediktem. Ostatní bylinky do vína nakládáme na cca 3 týdny, poté přecedíme a pijeme podle doporučení.

Recept na rozmarýnové víno

Hrst sušeného nebo čerstvého rozmarýnu naložíme do 1 l kvalitního červeného vína a necháme 3 týdny uležet. Poté scedíme a pijeme 2x denně půl skleničky. Víno posiluje srdce.

Recept na pelyňkové víno

Hrst pelyňkové natě zalijeme 1 l kvalitního bílého vína a necháme týden v uzavřené láhvi odstát. Poté přecedíme a používáme až 4 lžičky denně při nechutenství nebo bolavém žaludku, nejlépe vždy před jídlem.

Zdroje: www.wikipedia.org, www.nasebylinky.estranky.cz, Hoffmannová – Jebavý, Rostliny z naší lékárny, Knihkupectví U Podléšky, Božkov 1991

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here