Koupele nohou pro jarní měsíce

bylinky do vody
Zdroj foto: pixabay

Bylinkové koupele nohou: Padá na vás pozimní únava a nevíte, čím byste svým namáhaným chodidlům ulevili? Máme pro vás tipy na jarní koupele nohou, které si snadno připravíte z ingrediencí, které najdete doma ve spíži nebo z těch, které vám rostou na zahrádce třeba i hluboko pod sněhem.

Koneckonců, není to tak dávno, kdy jsme si museli vystačit jen s tím, co nám příroda dala. Obchody byly zásobené špatně a o širokém sortimentu přípravků proti pocení nebo suché kůži na patách se také právě nedalo mluvit. Inspirovali jsme se proto recepty našich babiček a ty nejlepší vám přinášíme.

Proč vsadit na domácí koupele nohou

Víme, co do nich přidáváme. Vyloučíme škodlivá éčka, parabeny a další konzervační látky a v neposlední řadě také značně ušetříme – to jsou tři hlavní argumenty, které by měly při přípravě jakékoli kosmetiky z domácích zdrojů jednoznačně převážit. Nebudete navíc potřebovat ani žádné jednorázové obaly, ani neutratíte stokoruny za výrobky, které vám následně z nejrůznějších důvodů nebudou vyhovovat.

Koupel pro nohy z jádrového mýdla a jedlé sody

Že se mýdlo hodí jen na praní prádla? Ale vůbec ne. Díky svému složení vám dokáže pomoci při odstranění ztvrdlé kůže či při nepříjemných zánětech citlivého nehtového lůžka. A navíc je příprava takové lázně pro nohy opravdu rychlá.

Zahřejte vodu na 38 °C a nastrouhejte do ní asi jednu lžičku jádrového mýdla. Míchejte, dokud se mýdlo nerozpustí a pak celou lázeň pořádně napěňte. Nyní je vše připraveno pro maximální pohodlí vašich nohou. Užívejte si teplou lázeň asi 20 minut a v případě potřeby ještě trochu teplé vody dolijte. Poté nohy dobře osušte a v případě potřeby ošetřete ztvrdlou kůži pilníkem nebo speciální škrabkou.

A co se stane, pokud mýdlo vyměníte za obyčejnou jedlou sodu? Tato ingredience na pečení vám dokáže pomoci opravdu hodně. Poradí si s otoky nohou, omezuje pocit pálení po dlouhém stání a v neposlední řadě působí i jako deodorant vhodný pro všechny, jimž se nohy hodně potí.

I příprava této koupele vám nezabere více než minutu. Stačí si připravit teplou lázeň (mezi 37-40 °C) a rozmíchat v ní tři lžičky obyčejné jedlé sody. Opět si dopřejte asi dvacet minut příjemného ráchání v teplé vodě. Jde o skvělou přípravu pro následnou péči o nehty nebo na odstranění suché kůže.

levandule
Zdroj foto: pixabay

Koupele pro nohy ze zahrádky aneb břečťan a levandulový olej

Pokud doma chováte strašilky a pakobylky, nejspíš tušíte, kde ve vašem okolí tahle plazivka roste. A pokud ne, rychle to zjistěte. Břečťan popínavý (Hedera helix) bývá totiž krásně zelený i pod sněhem. A nebudete ho potřebovat moc. Natrhejte si větší hrst a doma ji dobře posekejte ostrým nožem. Následně zalijte litrem horké vody a nechte 10 minut louhovat. Přeceďte a počkejte, až lázeň vychladne na příjemnou teplotu. Vydržte 10-15 minut, poté nohy opláchněte a osušte.

A proti čemu relaxační koupel pro nohy z břečťanu pomáhá? Zejména proti plísňovým infekcím nebo houbám mezi prsty. Koupel stačí zopakovat 2-3x týdně.

Náš tip: Velmi podobné účinky má na vaši kůži i černý čaj. Uvařte si jeden silný hrnek a pak ho vlijte do příjemně teplé vody. Opět si dopřejte lázeň, trvající asi čtvrt hodinky.

A pokud jste si letos z vypěstované levandule připravili jednoduchý levandulový olej, bude se vám pro koupel nohou hodit i ten. Přidejte pár kapek do teplé vody. Nohy osvěžíte a trochu zvláčníte, což bývá ideální zejména pro ženy, které každý den dlouho stojí (třeba na recepci nebo za pultem).

Zázvor, jablečný ocet a další pomocníci ze spíže

Máte doma lahvičku jablečného octa a nevíte, co s ní? Pak si určitě rádi poslechnete, že vám pomůže proti silně se potícím nohám a plísni. Stačí ho smíchat se solí. Připravíme si asi tři litry teplé vody, ve které rozmícháme devět lžic soli (tři lžíce na jeden litr vody). Přidáme 6 lžic jablečné octa (opět dvě lžíce na litr), dobře rozmícháme a naložíme nohy do mokrého pohodlí na deset minut.

Náš tip: pro větší efekt doporučujeme po koupeli natřít nohy zředěným tea tree olejem (15 kapek tea tree na 50 ml oblíbeného rostlinného oleje – postačí např. olivový).

A jestliže trpíte na studené nohy, které se špatně prokrvují, vsaďte na čerstvý zázvor. V obchodech ho lze koupit prakticky po celý rok a vám na jednu lázeň bude stačit asi čtyřcentimetrový kousek. Ten strouhejte nebo nakrájejte na malé kousky a povařte v horké vodě. Budete potřebovat asi 20 minut, aby se z kořene uvolnily všechny účinné látky. Poté si připravte vaničku s koupelovou lázní a zázvorový odvar do ní vlijte. Celkem by lázeň neměla mít vyšší teplotu než 40 °C.

A jak dlouho si ji užívat? Klidně i 20-25 minut. Poté nohy zabalte do teplého ručníku a pro větší účinek si připravte ještě dobrý zázvorový čaj. Pro lepší prokrvení je také dobrá ginkgo biloba nebo třeba chilli papričky, ty si však do čaje dokáže přidat jen málokdo.

Další tipy na léčivé a ulevující koupele nohou

A po čem ještě sáhnout? Překvapí vás třeba účinky jedné jediné lžičky včelí medu, který ve vlažné vodě rozpustíte. Působí protizánětlivě, antibakteriálně a ke všemu ještě pomáhá hojit drobná poranění. Lze ho přidat i do jiné lázně jako doplňkovou složku.

A je-li vaším cílem především hladká a jemná pokožka, přidejte si do horké vody jednu lžící mléka (nezáleží na tom, zda je kravské, kozí nebo jiné). Doporučujeme to čerstvé, v němž se účinných látek nachází nejvíce. Z dalších ingrediencí lze do koupele pro nohy přidat i antibakteriální sůl z Mrtvého moře (1 lžičku) nebo jojobový olej (1 lžičku) pro větší vláčnost.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here