Bukvice lékařská, dříve velmi vyhledávaná bylinka na široké spektrum obtíží

bukvice lekarska
Zdroj foto: upload.wikimedia.org

Bukvice je s nadsázkou všelékem. Její účinky znali už lidé staré římské říše, kde se využívala na velké množství chorob. Dokonce měla mít i magické účinky, kdo ji měl u sebe, tomu přinášela lásku a štěstí.

Bukvice lékařská (Betonica officinalis) se řadí do čeledi hluchavkovitých. Je rozšířena po Evropě až do severozápadní Afriky, Malé Asie a na Kavkaz. U nás ji najdeme po celém území. Výskyt však není ve všech oblastech stejně hojný. Roste na teplým místech, v doubravách, lesních lemech, na loukách, pastvinách.

Bukvice má tlustý stonek, dorůstá výšky 20 cm – 80 cm. Na stonku jsou řídce rostoucí a řapíkaté listy, které mají jemné chloupky. Květy jsou barvy karmínové, nachově červené až nafialovělé. Doba květu je od července do září.

Kromě léčivých vlastností lidé bukvici přisuzovali i ty magické. Kdo ji měl při sobě, tomu přinášela lásku a štěstí, naopak odháněla zlo a ošklivé sny. Také fungovala proti uhranutí. Kromě starých Římanů její účinky znali i Keltové a staří Egypťané.

bukvice

Léčivé účinky bukvice

Použití je opravdu všestranné, například na průduškové astma, celkově však působí blahodárně na dýchací cesty, používá se také na suchý kašel, vykašlávání krve, bronchitidu, zápal plic.

  • Působí na gynekologické obtíže.
  • Léčí se s ní neurózy, rozrušení, stres, lehká nespavost.
  • Blahodárně působí na trávicí ústrojí – průjem, zkažený žaludek aj.
  • Je pomocníkem při bolestech hlavy a jiným bolestem.
  • Pozitivně ovlivňuje následky mozkové mrtvice.
  • Nápomocná je i při kožních problémech – bércové vředy, ekzémy
  • Mírně snižuje krevní tlak.
  • Léčí záněty ledvin a močového měchýře.

Sbírá se kvetoucí nať i s lístky. Čaj si připravíme z 1 lžičky sušené bukvice, kterou zalijeme 250 ml horké vody a necháme 10 – 15 minut louhovat. Popíjíme 2 – 4x denně.

Odvar do koupele se vyrábí z jedné hrsti sušené bukvice, kterou dáme do půl litru studené vody, přivedeme k varu a 3 – 5 minut vaříme. Potom přecedíme a nalijeme do koupele.

 

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here