Pokud se vypravíme do přírody na procházku, můžeme najít houbu, která roste pouze na břízách a je poměrně nezaměnitelná. Jedná se o březovník obecný, který má příznivé účinky na naše zdraví. Navíc u nás roste poměrně hojně.
Březovník obecný (Piptoporus betulinus) se řadí mezi chorošovité houby. Najdeme ho ve smíšených lesích a březových hájích, parazituje na větvích bříz. Jedná se o dřevokaznou houbu s plodnicí 5 – 20 cm v průměru. Bývá přisedlá nebo přirostlá zúženým bokem k substrátu. Je hladká, bělavá, později hnědá až šedavá. Zespodu má bílé nebo lehce našedlé rourky. V mládí bývá březovník měkký, šťavnatý a nasáklý vodou, starší kousky jsou tuhé a korkovité. Březovník obecný je poměrně nezaměnitelný pro svůj vzhled a růstem na břízách.
Jaké má březovník obecný účinky
- Řadí se mezi medicinální houby. Velmi pozoruhodné jsou jeho účinky při léčbě onkologických onemocnění, zvlášť rakovině žaludku, střev, štítné žlázy a prsu. Působí i v léčbě žaludečních vředů.
- Vykazuje antivirové a antibakteriální účinky.
- Pomáhá při artróze.
- Lze jej využívat při chronickém onemocnění kůže, na otoky a rány. Na rány účinkuje analgeticky, antisepticky a protikrvácivě.
- Posiluje imunitu.
- Využívá se proti střevním parazitům, je lehce projímavý a pomáhá při různorodých zažívacích obtížích.
Jak březovník zpracovat
- Březovník se dá usušit a rozemlít na prášek. Uzavřeme ho do dobře těsnící nádoby a užíváme 1 – 2 čajové lžičky denně.
- Z houby se dá vyrobit tinktura. Březovník nakrájíme na malé kousky a naložíme do kvalitního alkoholu. Necháme macerovat měsíc. Užívá se většinou 1 čajová lžička 2x denně.
Kdy březovník sbírat
Houbu najdeme na břízách většinou od května do listopadu. Plodnice musí být zdravé a bez škůdců. Dost často bývá březovník červivý. Jednoduše ho odloupneme od stromu a doma hned zpracujeme.