Březovník obecný je léčivá houba, kterou najdeme i v našich lesích

brezovnik
Zdroj foto: upload.wikimedia.org

Pokud se vypravíme do přírody na procházku, můžeme najít houbu, která roste pouze na břízách a je poměrně nezaměnitelná. Jedná se o březovník obecný, který má příznivé účinky na naše zdraví. Navíc u nás roste poměrně hojně.

Březovník obecný (Piptoporus betulinus) se řadí mezi chorošovité houby. Najdeme ho ve smíšených lesích a březových hájích, parazituje na větvích bříz. Jedná se o dřevokaznou houbu s plodnicí 5 – 20 cm v průměru. Bývá přisedlá nebo přirostlá zúženým bokem k substrátu. Je hladká, bělavá, později hnědá až šedavá. Zespodu má bílé nebo lehce našedlé rourky. V mládí bývá březovník měkký, šťavnatý a nasáklý vodou, starší kousky jsou tuhé a korkovité. Březovník obecný je poměrně nezaměnitelný pro svůj vzhled a růstem na břízách.

Jaké má březovník obecný účinky

brezovnik obecny
Dominicus Johannes Bergsma / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)
  • Řadí se mezi medicinální houby. Velmi pozoruhodné jsou jeho účinky při léčbě onkologických onemocnění, zvlášť rakovině žaludku, střev, štítné žlázy a prsu. Působí i v léčbě žaludečních vředů.
  • Vykazuje antivirové a antibakteriální účinky.
  • Pomáhá při artróze.
  • Lze jej využívat při chronickém onemocnění kůže, na otoky a rány. Na rány účinkuje analgeticky, antisepticky a protikrvácivě.
  • Posiluje imunitu.
  • Využívá se proti střevním parazitům, je lehce projímavý a pomáhá při různorodých zažívacích obtížích.

Jak březovník zpracovat

  • Březovník se dá usušit a rozemlít na prášek. Uzavřeme ho do dobře těsnící nádoby a užíváme 1 – 2 čajové lžičky denně.
  • Z houby se dá vyrobit tinktura. Březovník nakrájíme na malé kousky a naložíme do kvalitního alkoholu. Necháme macerovat měsíc. Užívá se většinou 1 čajová lžička 2x denně.

Kdy březovník sbírat

Houbu najdeme na břízách většinou od května do listopadu. Plodnice musí být zdravé a bez škůdců. Dost často bývá březovník červivý. Jednoduše ho odloupneme od stromu a doma hned zpracujeme.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here