Borůvka černá: Borůvku černou obvykle nepovažujeme za bylinku, ale za lesní ovoce, které mají rády zejména děti. Ovšem plody (bobule) i listy se používají k léčebným účelům.
Kde borůvka roste
Borůvka roste ve světlých jehličnatých lesích, na vřesovištích a rašeliništích od nížin až po subalpinský stupeň.
Co se sbírá a proč
Sbírají se plody a listy a je nutné je rychle usušit. Účinné látky jsou flavonové glykosidy, antokyanová barviva, třísloviny, organické kyseliny, pektin a vitamín C.
Na co se borůvka používá
Borůvky a listy můžeme použít na snižování hladiny krevního cukru, proti průjmu, střevním zánětům, cukrovce, k výplachům úst a k léčení zánětů v ústech, proti lámavosti cévních kapilár a při očních zánětech.
Jak se borůvka používá
Plody i listy se používají ve formě nálevu, v čajových směsích, plody se dají konzumovat čerstvé, sušit, vařit z nich marmelády, džemy, kompoty, sirup nebo víno. Jejich červeným barvivem se dokonce obarvovala červená vína.
Borůvková marmeláda
Když nasbíráte dostatek borůvek (asi 1 litr), smícháte je se želírovacím cukrem (2:1) a kyselinou citronovou, povaříte asi 5 minut a pak naplníte do sklenic, budete mít dokonalou marmeládu, kterou můžete použít i v případě průjmu.
Borůvkový sirup
Asi 1 litr borůvek svaříme s 2 litry vody a 1 kg cukru. Necháme vařit asi 1 hodinu, až bude mít hmota konzistenci sirupu. Plníme do čistých vyvařených lahví, zavíčkujeme, na chvíli otočíme dnem vzhůru a potom zpět a necháme vychladnout. Popíšeme. Můžeme konzumovat místo kupovaných šťáv.