Toužíte mít balkon plný krásných a voňavých rostlinek? Začínáte s pěstováním na balkoně a chcete se těšit na kvalitní úrodu bylinek pro vaše zdraví i potěšení? Poradíme vám, jak na pěstování krok za krokem.
- Máte balkon a chuť využít jej k pěstování, ale vůbec nevíte, jak dál? Určitě se vyplatí začít tím nejjednodušším, každý chce hned na začátku sklízet úrodu, nikoli neúspěch. Bylinky jsou sázkou na jistotu, stejně je to i s rajčaty a jahodami.
- Důležité je samozřejmě umístění balkonu, od toho se odvíjí druh i množství pěstovaných bylinek. Musíte si také ujasnit, zda toho chcete vypěstovat co nejvíc, nebo vám stačí pár bylinek a rajčat. Důležitý je též přísun vody – tedy z jaké dálky a kolik zálivky bude potřeba donést.
- Máta ani bazalka by neměly přeschnout, u bazalky musíte dát pozor i na přímé polední slunce. Pokud máte balkon na jih, umístěte je do stínu větších rostlin nebo zakryjte květináč. I pod lahvičkou budou růst jak divé. U máty a bazalky sklízejte mladé listy a bazalku zaštipujte, než se příliš rozkošatí.
- Většinou není potřeba utrácet za drahé nádoby na pěstování, základem je kvalitní substrát a alespoň základní tekuté hnojivo, které můžete rostlinám přidávat do zálivky celou sezonu. Pro jednoduchost se rostliny dají pěstovat v samozavlažovacích truhlících.
- Jednotlivé květináče i jiné nádoby s léčivkami a zeleninou balkon krásně oživí, dokonce mohou pomoci zakrýt i některé jeho nedostatky. Šikovné jsou květináče s háčky, které snadno zavěsíte na zábradlí, případně na stěnu. Nebojte se umístit na balkon i větší množství zeleně, pracujte se zábradlím na popínavé rostliny, například fazolky tuto úlohu znamenitě splní.
Výhodou ovšem je, pokud vám zbyde dostatek místa na sezení, abyste si mohli tu krásu pěkně vychutnat a osvěžit se pohledem na zelené rostlinstvo.