Aloisie trojlistá (někdy se jí také říká aloisie citronová) je bylinka pocházející z Jižní Ameriky, do Evropy byla dovezena až v 17. století kolonizujícími Španěly, avšak zdomácněla zde poměrně rychle a dnes ji můžeme najít na všech slunečných a teplých místech (meze apod.).
Co aloisie obsahuje a na co se používá
Z aloisie se sbírají listy, které obsahují třísloviny, flavonoidy, kyseliny, taniny, silici vonící po citronu. Všechny tyto složky způsobují, že bylinka má celkově povzbuzující účinky, povzbuzuje soustředění, což je důležité zejména u studentů, pomáhá při depresích a migrénách, tlumí bušení srdce, působí protizánětlivě, zlepšuje trávení, pomáhá při léčbě žaludečních vředů, pomáhá při slabé menstruaci.
Čaj z listů aloisie
Z čerstvých nebo sušených listů aloisie si můžete uvařit čaj. Tento čaj pomáhá při uklidnění psychickém i fyzickém, při potížích s trávením, i při bolestech hlavy. Některé maminky na něj nedají dopustit při podpoře kojení. Čaj připravíme tak, že polévkovou lžíci zalijeme půl litrem vroucí vody, louhujeme asi 10 minut a po přecezení pijeme 2x denně.
Masážní olej z aloisie
Z listů aloisie naložených do přírodního oleje (mandlového, kokosového, meruňkového či jiného) si vytvoříme masážní olej na zlepšení pružnosti pokožky. Listy nakládáme do oleje suché, aby se nezkazily. Necháme louhovat v oleji 4 týdny, při pokojové teplotě, ne na slunci. Poté přecedíme a masážní olej uchováváme v tmavé lahvičce. Používáme na pleť obličeje i na pokožku celého těla. Již po 14 dnech používání zjistíte, že vaše pokožka je pevnější a hladší.
A jak ještě aloisii využít
Dobré je využití v kuchyni, protože aloisie voní po citronech. Můžeme ji použít do ovocných a zeleninových smoothies, do ovocných salátů, ale i přidat k ovocným marmeládám – opravdu vynikne třeba v meruňkové. Ale ani domácí zmrzliny se bez aloisie neobejdou – dodá jim citronové aroma, pokud nemáme po ruce citron.