Aloisie citrónová

Česky:  

Aloisie citrónová
Latinsky:

Aloysia triphylla
Slovensky: 

Alojzia citrónová

Aloisie citrónová, též také trojlistá (Aloysia triphylla) je malý zelený keřík, který kolem šíří vůní citronu (odtud také její název). Pro tuto vůni má mnohé použití – připravuje se z ní voňavý čaj, dodává šmrnc nejrůznějším pokrmům, jako jsou například saláty, a to není všechno. Kromě příjemné vůně a chuti poskytuje aloisie také určité léčebné účinky.

Česky: Aloisie citrónová Latinsky: Aloysia triphylla Slovensky: Alojzia citrónová

Léčebné účinky

  • Pomáhá při hubnutí.
  • Posiluje svaly.
  • Má protizánětlivé účinky.
  • Posiluje imunitu.
  • Pomáhá při trávení.
  • Snižuje horečky.
  • Uvolňuje úzkost.

Použití a přípravky

Pro léčebné účinky se používají listy rostliny. Sklízejte je v průběhu celé sezóny. Použít je můžete čerstvé nebo sušené (skladujte v uzavřených nádobách). Touto bylinkou si můžete dochutit nápoje, saláty, želé, omáčky, polévky, ryby a masné pokrmy. Použít ji můžete kdekoli tam, kde byste použili citron.

Z listů se získává taktéž esenciální olej.

O aloisii

Aloisie citrónová (Aloysia triphylla) je malý keř s úzkými lesklými zelenými listy. Produkuje malé bílé a fialové květy, proto patří mezi atraktivní rostliny, které můžete pěstovat doma v květináčích. Navíc poskytuje silnou citronovou vůni.

Protože je aloisie citrónová citlivá na mráz je nejlepší pěstovat ji v květináčích, který v zimě jednoduše přesunete dovnitř. Používejte květináče s dostatečným množstvím odtokových otvorů a naplňte nádobu připravenou půdní směsí. Udržujte rostlinu rovnoměrně vlhkou, ale zabraňte přelití. Venku umístěte rostlinu na plné slunce. Hnojte pomocí kapalných hnojiv pro všeobecné použití přibližně každé dva týdny (v zimě méně často).

Když budete rostlinu pravidelně prostřihávat, docílíte rychlejšího růstu. Využijte proto příležitostné sklizně k tomu, abyste udrželi příjemnou podobu rostliny. S tím, jak rostlina stárne, se její stonek stává dřevnatým a kvalita listů klesá. Nové rostliny poskytují mnohem lepší listy, lepší vzhled a jsou energičtější.

Ačkoli je aloisie citrónová původem z Jižní Ameriky, stává se z velké části globálně přístupnou rostlinou a bylinkou kvůli svým silným léčebným účinkům a vlastnostem potravinářské přísady. Rostlina může dorůst výšky 2-3 metry.

Kontraindikace:

Aloisie je zapovězena během těhotenství, kojení a u nejmenších dětí do dvou let věku.

TIP: Bylinky nakoupíte na eshopu prodejnabylin.cz

Více informací o bylinkách najdete na bylinkopedie.cz

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů