Aloe vera jako šťáva a tinktura aneb sázka na domácí zpracování

aloe vera bylina

Také vám v květináči tato léčivá kráska roste, ale vy si nejste tak úplně jistí, co si s ní počít? Použití čerstvých listů k potření popálenin, štípanců a drobných oděrek asi nikoho nepřekvapí, co však s jejich léčivou dužinou dál? Nechte se inspirovat, vždyť aloe vera je k mání po celý rok.

Dnes vám ukážeme, jak si doma vyrobit léčivé šťávy z aloe vera nebo šikovné tinktury. Obojí je v obchodech k dostání za opravdu nekřesťanské peníze a přitom je výroba obojího tak jednoduchá.

Jak staré listy vybírat? Je to důležitější, než si myslíte

Pro začátek si pamatujte, že maximum účinných látek je koncentrováno v listech středního stáří. Jde o poměrně vágní formulaci, zahrnující období mezi 2-5 lety staří rostliny. Je tedy dobré vědět, jak staré vaše aloe je. Pokud ho kupujete v obchodech, chtějte to s výškou přes 30 centimetrů U něj je zaručeno, že spodní řadu listů již bude možné k léčbě využít. Řídit se můžete také velikostí bočních výhonů. Ty začínají vytvářet už zhruba roční rostliny, jsou-li správně pěstovány. Před sběrem také rostlinu alespoň dva dny nezalévejte.

Po sběru listy nikdy nezpracováváme hned. Je nutné uložit na 24-30 hodin do lednice, aby došlo k aktivaci některých substancí. Platí to pro veškeré zpracování aloe vera bez výjimky, takže s tím počítejte. Listy vždy odřezáváme dostatečně ostrým nožem a to až u samotné báze rostliny. V pahýlech by mohlo dojít k rozvoji nepříjemných houbových chorob, které nakonec aloe vera s velkou pravděpodobností zahubí.

Šťávy z aloe vera vydrží v lednici asi týden

Skvěle chutnají, léčí a při jejich přípravě se rozhodně příliš nezapotíte. Máme pro vás hned dva recepty. Citrusové aloe a aloe vera s medem. Kterou z nich si vyzkoušíte jako první?

vytazek z aloe

Aloe vera a med tvoří skvělou kombinaci

Celé listy aloe vložte do odšťavňovače – budete potřebovat velkou hrst. Vzniklou šťávu můžete ještě propasírovat přes jemné síto. Přidejte vrchovatou lžíci tekutého medu a opravdu pečlivě promíchejte. Přelijte do tmavé láhve (kvůli oxidaci) a uložte do lednice. Užívejte lžičku 2-3x denně pro lepší imunitu, na zažívání nebo jako vnitřní podporu při hojení nejrůznějších ran.

Náš tip: Najděte si i další recepty z aloe vera. Budete překvapeni, jak univerzální je.

Aloe vera můžete zkombinovat s libovolnou citrusovou šťávou

Ani tento postup není těžký. Vezměte silný svazek listů, odstraňte trny a vydlabejte šťavnatou dužinu. Nakrájejte na malé kousky a vhoďte do džbánu. Tady je zalijte 500 ml libovolné citrusové šťávy. Vyberte tu, která vám chutná nejvíce. Protřepejte a přelijte do tmavé lahve (opět kvůli oxidaci). Užívejte stejně jako šťávu z aloe s medem.

list aloe vera

Jak připravit tinktury z aloe vera

V zásadě se používají dvě: pro posílení organismu a pro dobré zažívání. V lednici vydrží velmi dlouho – klidně i několik měsíců vždy je však dobré spotřebovat je co nejdříve.

Tinktura na zažívání z aloe vera

Budete potřebovat asi 100 gramů čerstvých listů. Ty nasekejte nadrobno a přidejte k nim 50 gramů medu a pět lžic vodky. Uložte do temna a chladu na týden. Poté přepasírujte a uložte do tmavé lahve do chladničky Užívejte po lžičkách a to před každým jídlem.

Tinktura pro posílení organismu z aloe vera

Tento recept je ještě jednodušší. Listy můžete opět nasekat nadrobno, ovšem mnohem lepší bude použití odšťavňovače. Získanou šťávu propasírujte, aby v ní nezůstaly žádné kousky. Přelijte ji do nádobky, zjistěte množství a poté ji zalijte stejným množstvím červeného vína. Nakonec přidejte ještě med, a to asi třetinu zjištěného množství šťávy. Promíchejte a přelijte do lahve z tmavého skla. Nechte 10 dní uležet a poté můžete začít užívat. Bude vám stačit každý den malá sklenička.

Měli byste vědět: K míchání ani cezení nikdy nepoužívejte kovové nástroje, mnohem lepší volbou je dřevo nebo alespoň plast.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here