Adaptogenní bylinky jsou v módě, dokáží zabít stres

zensen
Zdroj foto: pixabay

Adaptogenní bylinky: V poslední době jsou moderní nejrůznější prostředky pro zvýšení koncentrace, krátkodobé i dlouhodobé paměti a pro snížení únavy. Většina z nich má základ v přírodních adaptogenech.

Nejde o žádnou exotiku (tedy alespoň co do přítomnosti na trhu ne) a mnohé z nich dost možná běžně používáte, aniž byste věděli, že patří právě to této skupiny. Pojďme si dnes o nich povědět něco víc.

Jak definujeme adaptogen

Pokud si myslíte, že vám stačí hrnek černé kávy nebo zeleného čaje a máte o „flow“ postaráno, není tomu tak. Adaptogeny působí komplexně hned v několika oblastech. Všeobecně tedy platí, že ne každý povzbuzovač je zároveň adaptogenem.

Adaptogeny pomáhají při:

  • depresi
  • strachu
  • poruchách spánku
  • úzkosti
  • stresu
  • potížích se soustředěním
  • problémech s pamětí
  • stimulací imunitního systému

Díky svému komplexnímu působení se po staletí používají zejména v ájurvédě a čínské medicíně, ovšem u nás je začínáme objevovat zatím spíše pomalu.

Které bylinky patří mezi adaptogeny

Většina z nich vás co do pověsti životabudičů nejspíš nepřekvapí. A jak tedy vypadá náš seznam?

zeleny caj
Zdroj foto: pixabay

Jak si adaptogeny dopřát

Užít je můžete vždy, když cítíte, že potřebujete pomoci s psychikou, stresem a vůbec vzpruhou pro tělo. Adaptogeny se potřebám vašeho těla maximálně přizpůsobí. Sníží váš stres a strach, dodají vám více energie, podpoří správné fungování imunitního systému a přispějí k lepšímu spánku a efektivnějšímu trávení.

Náš tip: Při dlouhodobém střídmém užívání mohou rovněž přispět k lepší kontrole vašeho metabolismu tuků a tím i celkové tělesné hmotnosti a snížit riziko výskytu některých autoimunitních onemocnění.

Pro běžné použití si vystačíte s čajem nebo jinými bylinnými prostředky, ale pokud už delší dobu jedete tzv. na rezervu, měli byste pro jistotu vsadit na koncentrované rostlinné extrakty, kterém mívají efektivnější a hlavně rychlejší účinek.

Měli byste vědět. Lidský organismus si na adaptogeny postupně zvyká, což koneckonců platí i pro jakékoli jiné přírodní produkty stravy. Připravte se tedy na to, že postupem času budete muset přijímané dávky postupně zvyšovat. Leckdy se také vyplatí vyměnit jeden adaptogen za druhý s odlišným mechanismem působením. Vaše tělo tak nebude mít příležitost vytvořit si návyk a vy o žádné benefity užívání adaptogenů zaručeně nepřijdete.

Dejte si pozor na kombinaci těchto specifických druhů bylin s některými léky. Riziko představují hlavně ty pro zvýšení či snížení krevní srážlivosti. Pokud trpíte nějakým chronickým nemocněním, poraďte se před užíváním adaptogenů pro jistotu vždy se svým lékařem.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here