Adaptogenní bylinky jsou v módě, dokáží zabít stres

zensen
Zdroj foto: pixabay

Adaptogenní bylinky: V poslední době jsou moderní nejrůznější prostředky pro zvýšení koncentrace, krátkodobé i dlouhodobé paměti a pro snížení únavy. Většina z nich má základ v přírodních adaptogenech.

Nejde o žádnou exotiku (tedy alespoň co do přítomnosti na trhu ne) a mnohé z nich dost možná běžně používáte, aniž byste věděli, že patří právě to této skupiny. Pojďme si dnes o nich povědět něco víc.

Jak definujeme adaptogen

Pokud si myslíte, že vám stačí hrnek černé kávy nebo zeleného čaje a máte o „flow“ postaráno, není tomu tak. Adaptogeny působí komplexně hned v několika oblastech. Všeobecně tedy platí, že ne každý povzbuzovač je zároveň adaptogenem.

Adaptogeny pomáhají při:

  • depresi
  • strachu
  • poruchách spánku
  • úzkosti
  • stresu
  • potížích se soustředěním
  • problémech s pamětí
  • stimulací imunitního systému

Díky svému komplexnímu působení se po staletí používají zejména v ájurvédě a čínské medicíně, ovšem u nás je začínáme objevovat zatím spíše pomalu.

Které bylinky patří mezi adaptogeny

Většina z nich vás co do pověsti životabudičů nejspíš nepřekvapí. A jak tedy vypadá náš seznam?

zeleny caj
Zdroj foto: pixabay

Jak si adaptogeny dopřát

Užít je můžete vždy, když cítíte, že potřebujete pomoci s psychikou, stresem a vůbec vzpruhou pro tělo. Adaptogeny se potřebám vašeho těla maximálně přizpůsobí. Sníží váš stres a strach, dodají vám více energie, podpoří správné fungování imunitního systému a přispějí k lepšímu spánku a efektivnějšímu trávení.

Náš tip: Při dlouhodobém střídmém užívání mohou rovněž přispět k lepší kontrole vašeho metabolismu tuků a tím i celkové tělesné hmotnosti a snížit riziko výskytu některých autoimunitních onemocnění.

Pro běžné použití si vystačíte s čajem nebo jinými bylinnými prostředky, ale pokud už delší dobu jedete tzv. na rezervu, měli byste pro jistotu vsadit na koncentrované rostlinné extrakty, kterém mívají efektivnější a hlavně rychlejší účinek.

Měli byste vědět. Lidský organismus si na adaptogeny postupně zvyká, což koneckonců platí i pro jakékoli jiné přírodní produkty stravy. Připravte se tedy na to, že postupem času budete muset přijímané dávky postupně zvyšovat. Leckdy se také vyplatí vyměnit jeden adaptogen za druhý s odlišným mechanismem působením. Vaše tělo tak nebude mít příležitost vytvořit si návyk a vy o žádné benefity užívání adaptogenů zaručeně nepřijdete.

Dejte si pozor na kombinaci těchto specifických druhů bylin s některými léky. Riziko představují hlavně ty pro zvýšení či snížení krevní srážlivosti. Pokud trpíte nějakým chronickým nemocněním, poraďte se před užíváním adaptogenů pro jistotu vždy se svým lékařem.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here