Znáte turan kanadský? Bylinka ze Severní Ameriky má hlavně svíravé účinky

turanka
Zdroj foto: an.wikipedia.org

Turan kanadský je spíše sporadicky využívaná bylinka v lidovém léčitelství, ale kdybyste na ni narazili, ať víte, jak s ní zacházet.

Jak bylinka vypadá

Bylinka, které se také říká turanka kanadská (Conyza canadiensis), patří do čeledi hvězdnicovité a jedná se o jednoletou rostlinu, která dorůstá až 80 cm výšky, má střídavé úzké listy a drobné bělavé květy. Roste především na suchých půdách (cestách, pasekách, suchých stráních, úhorech).

Odkud pochází

Pochází ze Severní Ameriky (Kanada a USA), do Evropy byla zavlečena během objevitelských cest, zcela zde zdomácněla a dnes ji můžete najít téměř všude, kde je pro ni vhodná půda.

Co se sbírá

Sbírá se kvetoucí nať bez kořene, a to v červenci až září. Obsahuje zejména třísloviny, díky tomu působí svíravě a používá se jako stavicí prostředek (např. při průjmu, krvácení).

turan
Zdroj foto: Rasbak, CC BY-SA 3.0 <http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/>, via Wikimedia Commons

Na co bylinka nejvíce působí

Zevně používáme odvar na vyplachování ústní dutiny a při paradentóze. Zevně i vnitřně ji můžete použít při krvácení z nosu, krvácení z dělohy a při krvácejících hemeroidech. Dále je vhodnou bylinkou pro zastavení průjmu, ať už je způsoben jakoukoliv příčinou. Pro své močopudné účinky je používána pro odstranění ledvinového písku, při zánětech močových cest a močového měchýře, ale také při revmatismu a dně. Má mírné účinky i při cukrovce (zejména II. typu) a dobrých výsledků bylo dosaženo při léčení střevních parazitů.

Čaj

Asi nejjednodušším přípravkem, který si z turanu připravíte, je čaj. 2 lžičky sušené natě zalijte 250 ml vroucí vody a nechte 30 minut stát (až čaj úplně vychladne). Poté přeceďte a pijte 1 až 2 šálky denně – vždy si připravujte nový. Podobně se připravuje odvar na zevní použití – sem můžete přidat ještě 1 lžičku sušené natě (tj. dohromady 3 lžičky na stejné množství vody).

Tinktura

Tinkturu vyrobíme tak, 5 lžic sušené natě zalijeme 150 ml lihu (vodky apod.). Necháme v uzavřené sklenici na světle stát asi 14 dní. Občas protřepeme. Neředěnou tinkturu používáme zevně při revmatismu. Ředěnou v poměru 1:5 s vodou pak k výplachům dutiny ústní při výše uvedených obtížích.

Olej z turanu

Z turanu se průmyslově vyrábí i olej, který je vhodný odpuzovačem blech – zcela přírodní prostředek pro vaše psí miláčky.

Zdroje: www.wikipedia.org, Hoffmannová – Jebavý, Rostliny v domácí lékárně, Knihkupectví U Podléšky, Božkov 1991

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here