Turanka kanadská

Turanka kanadská, latinsky Conyza Canadiensis, je zelenožlutá jednoletá rostlina dorůstající do výšky až jednoho metru. Lodyha je vzpřímená, jemně chlupatá, s listy rovnoměrně rozloženými. Turanka kvete v průběhu měsíců července až října. Její květy jsou bílé se žlutým terčíkem uprostřed, jejím plodem jsou nažky. Jedna rostlina je schopna vyprodukovat vysoký počet nažek, jež se poté velice snadno přenáší větrem do okolí.

turanka kanadská
Turanka kanadská, Autor: Michael Becker – taken by Michael Becker, CC BY-SA 3.0, Odkaz

Výskyt

Rostlina se nejprve vyskytla na území Severní Ameriky, konkrétně na pomezí USA a jižní Kanady. Odtud se rozšířila prakticky do celého světa. Nejčastěji roste na polích, pasekách, písčinách, rumištích a okrajích silnic. V České republice se jedná o zcela běžnou a často se vyskytující rostlinu, a to jak v nížinách, tak i v podhůří.

Účinky rostliny

  • vylepšuje chod metabolismu a podporuje látkovou výměnu
  • detoxikuje organismus, dokáže pročistit krev
  • pomáhá při onemocnění močového ústrojí a ledvin
  • podílí se na tvorbě bílých krvinek
  • ulevuje nateklým kloubům, problémům spojeným s revmatem
  • zastavuje krvácení z nosu a dutiny ústní
  • staví vnitřní krvácení

Sběr

Sběr se soustředí na kvetoucí část, což je horní část natě, která se následně suší. Tento sběr se doporučuje v denních hodinách. Momentálně se ale jedná o plevel, který se šíří kdekoli je volné místo.

Použití

Z rostliny se připravuje čaj, jež má močopudné účinky, a proto se používá při onemocnění močových cest, ledvin, při bolestivém močení, ledvinových kamenech, ale i průjmech. Při těchto problém je turanku možné užívat současně s bylinami vhodnými pro urologické potíže. Pití čaje je vhodné pro uvolnění cest dýchacích, při kašli a pro snížení horečky.

Kontraindikace:

Kontraindikací při užívání jsou trombotická onemocnění. Neexistuje dostatek vhodných dat pro užívání turanky během těhotenství a kojení, nelze ji tedy doporučit.

Obklady

Pro zevní použití se turanka připravuje formou odvaru, z něhož se vytvoří obklad, který se následně pokládá na postižená místa, jako jsou klouby. Bylinku je možné používat i čerstvou a jemně pomletou.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů