Turanka kanadská, latinsky Conyza Canadiensis, je zelenožlutá jednoletá rostlina dorůstající do výšky až jednoho metru. Lodyha je vzpřímená, jemně chlupatá, s listy rovnoměrně rozloženými. Turanka kvete v průběhu měsíců července až října. Její květy jsou bílé se žlutým terčíkem uprostřed, jejím plodem jsou nažky. Jedna rostlina je schopna vyprodukovat vysoký počet nažek, jež se poté velice snadno přenáší větrem do okolí.
Výskyt
Rostlina se nejprve vyskytla na území Severní Ameriky, konkrétně na pomezí USA a jižní Kanady. Odtud se rozšířila prakticky do celého světa. Nejčastěji roste na polích, pasekách, písčinách, rumištích a okrajích silnic. V České republice se jedná o zcela běžnou a často se vyskytující rostlinu, a to jak v nížinách, tak i v podhůří.
Účinky rostliny
- vylepšuje chod metabolismu a podporuje látkovou výměnu
- detoxikuje organismus, dokáže pročistit krev
- pomáhá při onemocnění močového ústrojí a ledvin
- podílí se na tvorbě bílých krvinek
- ulevuje nateklým kloubům, problémům spojeným s revmatem
- zastavuje krvácení z nosu a dutiny ústní
- staví vnitřní krvácení
Sběr
Sběr se soustředí na kvetoucí část, což je horní část natě, která se následně suší. Tento sběr se doporučuje v denních hodinách. Momentálně se ale jedná o plevel, který se šíří kdekoli je volné místo.
Použití
Z rostliny se připravuje čaj, jež má močopudné účinky, a proto se používá při onemocnění močových cest, ledvin, při bolestivém močení, ledvinových kamenech, ale i průjmech. Při těchto problém je turanku možné užívat současně s bylinami vhodnými pro urologické potíže. Pití čaje je vhodné pro uvolnění cest dýchacích, při kašli a pro snížení horečky.
Kontraindikace:
Kontraindikací při užívání jsou trombotická onemocnění. Neexistuje dostatek vhodných dat pro užívání turanky během těhotenství a kojení, nelze ji tedy doporučit.
Obklady
Pro zevní použití se turanka připravuje formou odvaru, z něhož se vytvoří obklad, který se následně pokládá na postižená místa, jako jsou klouby. Bylinku je možné používat i čerstvou a jemně pomletou.