Kromě zlatobýlu celíku zkuste sbírat i zlatobýl kanadský

zlatobyl kanadsky
Zdroj foto: 松岡明芳, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Když se řekne zlatobýl, téměř každému znalci bylinek se nejprve vybaví zlatobýl celík. Do skupiny zlatobýlů však patří i jiné druhy a léčivý je také zlatobýl kanadský.

Jak vypadá zlatobýl kanadský

Zlatobýl kanadský je statnější vytrvalá rostlina, která ráda zplaňuje a je invazivní. Patří do čeledi hvězdnicovité, má vysokou nevětvenou lodyhu dorůstající až 150 cm. Zatímco ve spodní části téměř listy nemá, v horní části vyrůstají přisedlé, střídavě vyrůstající listy. Ke konci léta a na začátku podzimu kvete květenstvím (latou) žlutých květů.

Odkud zlatobýl kanadský pochází

zlatobyl
Zdroj foto: cs.m.wikipedia.org

Rostlina pochází ze Severní Ameriky, zejména z jižních částí Kanady a také z centrálních části USA. Od 17. století se rozšířil v tomto pásmu po Evropě, Asii, Austrálii i Novém Zélandu. Původně byl používán jako okrasná rostlina do zahrad a parků, postupně však zplaněl a dnes je vnímán spíše jako plevel.

Co se sbírá a proč

Sbírá se kvetoucí nať, protože obsahuje flavonoidy, třísloviny, glykosidy, hořčiny, slizy, silice a betain.

K čemu se používá

Zlatobýl se používá k léčení nemocí srdce, žaludku, ledvin, nemocí močových cest, snižuje vysoký krevní tlak, má močopudné a dezinfekční účinky. Ženám může pomoci s nadměrně silným menstruačním krvácením. Zevně léčí hemoroidy, křečové žíly, ekzémy i špatně se hojící rány.

Čaj ze zlatobýlu kanadského

Tento čaj je vhodný pro pročištění ledvin a močových cest. 1 čajovou lžičku sušené natě zlatobýlu kanadského zalijte 250 ml vroucí vody, nechte odstát v zakryté nádobě cca 15 minut. Poté sceďte a pijte 1 až 2x denně, nejlépe vždy čerstvé.

Čajová směs pro nemocné ledviny

Smíchejte 1 díl zlatobýlu kanadského (nebo zlatobýlu celíku), 1 díl meduňky lékařské, 2 díly řepíku lékařského a 1 díl kontryhele. Směs dobře promíchejte. Poté jednu čajovou lžičku směsi zalijte 250 ml vroucí vody, nechte 10 minut louhovat, přeceďte a pijte 2 šálky denně po dobu 5 až 8 týdnů. Pak byste si měli udělat pauzu alespoň 2 týdny.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here