Kdo má na zahradě živý plot z tújí, asi by nečekal, že tento keř může mít i léčivé účinky. Ale opak je pravdou. Zerav západní (jak se túje) správně jmenuje, je skutečným požehnáním v léčitelství. Ale musíte s ní opatrně.
Jak zerav západní vypadá
Zerav západní (Thuja occidentalis) je stálezelený jehličnatý strom z čeledi cypřišovitých, který původně pochází ze Severní Ameriky, nicméně i v Evropě se pěstuje od 16. století, původně jako okrasný keř do zahrad a parků, dnes zejména jako živý plot.
Na co se používá
Túje má dobré účinky proti malárii, dně, působí na vykašlávání, při infekcích dýchacích cest, je podpůrným lékem při rakovině dělohy, je také močopudná a působí hojivě na bolavé klouby.
Jak si z túje vyrobit tinkturu
Nejlepším způsobem je vyrobit si tinkturu z čerstvých výhonků (větviček) na jaře. Větvičky sbíráme od dubna do června, nakrájíme na malé kousky, napěchujeme do větší sklenice, zalijeme vodkou (40 °) nebo jiným podobným alkoholem a necháme 3 týdny stát na temném místě. Občas protřepeme. Poté scedíme přes sítko nebo cedníček, slijeme do tmavých lahviček a uchováváme v chladu a suchu.
Jak tinkturu používat
Tinkturu můžete používat neředěnou zevně – například na bradavice. Ředěnou pak na masáže – výborná je při bolesti zad. Vnitřně byste měli tinkturu používat jen pod dohledem lékaře, protože je potřeba stanovit takové dávkování, aby vám to neublížilo.
Jedovatost
Všechny části túje jsou jedovaté, protože obsahují thujon. Alergičtí lidé by se měli tújím vůbec vyhýbat, může jim vyskočit kopřivka na kůži. Při požití túje může dojít ke zvracení, krvavému průjmu a těhotné ženy by mohly potratit.
PROTO S TÚJÍ ZACHÁZEJTE VŽDY NANEJVÝŠ OPATRNĚ!