Zerav západní má i léčivé vlastnosti

zerav zapadni
Zdroj foto: H. Zell, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

Kdo má na zahradě živý plot z tújí, asi by nečekal, že tento keř může mít i léčivé účinky. Ale opak je pravdou. Zerav západní (jak se túje) správně jmenuje, je skutečným požehnáním v léčitelství. Ale musíte s ní opatrně.

Jak zerav západní vypadá

Zerav západní (Thuja occidentalis) je stálezelený jehličnatý strom z čeledi cypřišovitých, který původně pochází ze Severní Ameriky, nicméně i v Evropě se pěstuje od 16. století, původně jako okrasný keř do zahrad a parků, dnes zejména jako živý plot.

Na co se používá

Túje má dobré účinky proti malárii, dně, působí na vykašlávání, při infekcích dýchacích cest, je podpůrným lékem při rakovině dělohy, je také močopudná a působí hojivě na bolavé klouby.

zerav
Zdroj foto: pixabay

Jak si z túje vyrobit tinkturu

Nejlepším způsobem je vyrobit si tinkturu z čerstvých výhonků (větviček) na jaře. Větvičky sbíráme od dubna do června, nakrájíme na malé kousky, napěchujeme do větší sklenice, zalijeme vodkou (40 °) nebo jiným podobným alkoholem a necháme 3 týdny stát na temném místě. Občas protřepeme. Poté scedíme přes sítko nebo cedníček, slijeme do tmavých lahviček a uchováváme v chladu a suchu.

Jak tinkturu používat

Tinkturu můžete používat neředěnou zevně – například na bradavice. Ředěnou pak na masáže – výborná je při bolesti zad. Vnitřně byste měli tinkturu používat jen pod dohledem lékaře, protože je potřeba stanovit takové dávkování, aby vám to neublížilo.

Jedovatost

Všechny části túje jsou jedovaté, protože obsahují thujon. Alergičtí lidé by se měli tújím vůbec vyhýbat, může jim vyskočit kopřivka na kůži. Při požití túje může dojít ke zvracení, krvavému průjmu a těhotné ženy by mohly potratit.

PROTO S TÚJÍ ZACHÁZEJTE VŽDY NANEJVÝŠ OPATRNĚ!

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here