Zeměžluč hořká – bylinka, na kterou se téměř zapomnělo

zemezluc
Zdroj foto: cs.wikipedia.org

Ačkoliv je zeměžluč známá již od starověku, dnes se málokdy sbírá, protože je poměrně vzácná. Nejvíce roste v jižní a jihovýchodní Evropě, odkud se k nám sušená droga dováží. Pokud se vám ji ale podaří objevit na našem území, můžete si alespoň malé množství bylinky nasušit.

Jak zeměžluč vypadá

Zeměžluč hořká nebo tako zeměžluč okolíkatá, zeměžluč lékařská či zeměžluč menší (to vše jsou názvy pro jednu a tu samou rostlinu) dorůstá výšky 40 cm, má jednotlivé čtyřhranné lodyhy, se vstřícnými listy, přízemní listy jsou v růžici. Květy jsou růžové až růžově červené, plodem je úzce válcovitá tobolka.

Kde zeměžluč roste

Vyhledává světlé a suché stráně a louky a původně roste v jižních částech Evropy, roztroušené pak po celé Evropě, dále v severní Africe, střední, jižní a Malé Asii a na západní Sibiři.

zemezluc horka
Zdroj foto: Bernd Haynold / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)

Co se sbírá

Sbírá se nať na začátku kvetení. Je potřeba ji sušit dlouho a přirozeně. Pokud je usušena nedostatečně, pak zplesniví. Výsledná droga by měla být světle zelenou barvu a růžové květy, nesmí obsahovat plody. Je bez zápachu a chutná výrazně hořce.

Jaké jsou účinné látky

Účinnými látkami jsou hořčiny, zejména genciopikrosid a erytaurin. Díky tomu patří ještě společně s hořci a vachtou trojlistou k nejdůležitějším hořčinným bylinkám.

Na co se používá

Bylinka se používá v nálevu, a to v lékařství (již od starověku) a v lidovém léčitelství k léčení zažívacích potíží, zlepšení chuti k jídlu, odstranění poruchy činnosti střev, zlepšení peristaltiky střev a povzbuzení činnosti žlučníku. Nemá vedlejší účinky. Může se použít samotná, nebo v léčebných směsích.
bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here