Zeměžluč hořká

Česky: 

Zeměžluč hořká
Latinsky: 

Centaurium erythraea
Slovensky:  

Zemežlč menšia

Zeměžluč hořká je též známá pod názvem Zeměžluč okolíkatá či Zeměžluč menší.

Léčivé účinky

Česky: Zeměžluč hořká Latinsky: Centaurium erythraea Slovensky: Zemežlč menšia
  • napomáhá při chorobách zažívání
  • zlepšuje trávení
  • napomáhá při úpravě uvolňování žaludečních šťáv
  • příznivě ovlivňuje funkci jater, žlučníku, dvanácterníku
  • zlepšuje látkovou výměnu (metabolismus)
  • zvyšuje peristaltiku střev
  • odstraňuje ze střev parazity

 

Použití

Tato velmi krásná bylinka se používá již od středověku pro své léčivé účinky zvláště při zažívacích potížích a správné podpory funkce jednotlivých orgánů.

Nemá žádné vedlejší účinky a je dobře snášena i citlivými jedinci.

O zeměžluči hořké

Zeměžluč hořká je jednoletá až dvouletá bylinka, která se nachází na prosluněných pastvinách, loukách nebo na okraji lesů a podél cest. Bylinka je pro své léčebné účinky pěstována, proto se jí doporučuje zakoupit v lékárnách.

Poznáme ji podle dutého válcovitého stonku, v horní části rozvětveného. Přisedlé listy jsou až tři centimetry dlouhé. Celou bylinku ozvláštňuje nádherný fialový květ. Účinné látky jsou obsaženy v kvetoucí nati, která je velkou zásobárnou sekoiridoidů, glykosidů, dále obsahuje dimery, triterpeny, kyselinu ferulovou, protokatechovou a další tělu prospěšné látky.

Je odpradávna používána v lidovém léčitelství pro léčbu onemocnění jater, žlučníku a sleziny. Vodný extrakt zase působí protizánětlivě, má analgetické a antipyretické účinky.

Kontraindikace:

Neužívejte, pokud trpíte edémem způsobeným poruchou funkce srdce nebo ledvin anebo pokud vám lékař dočasně nařídil snížení příjmu tekutin jako součást léčby. Z bezpečnostních důvodů je třeba se zeměžluči vyhnout u těhotných žen a během kojení (nedostatek dostupných dat).

Domácí recepty

Čajová směs proti nechutenství: pět dílů nati zeměžluči, pět dílů natě pelyňku, tři díly natě benediktu, tři díly listy vachty, dva díly kořene čekanky, dva díly oddenku puškvorce a dva díly kůry krušiny. Směs smícháme a pro čaj použijeme dvě lžíce směsi, které vložíme do půl litru vroucí vody, necháme dvacet minut louhovat a pijeme dle potřeby třikrát denně.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
TIP
Popis:

Internetový obchod s produkty pro zdraví. Prozdravi je největším internetovým obchodem s doplňky stravy, přírodní kosmetikou, zdravotními přístroji a zdravou výživou v České republice.

 

nabídka produktů

 

TIP
Popis:

Jsme rodinná firma, která se zabývá prodejem a obchodem už od roku 1992. V posledních letech děláme radost lidem přírodní kosmetikou, doplňky výživy, vitamíny, speciálními jedlými oleji a medicínou.

 

nabídka produktů

 

TIP
Popis:

Cílem Pepi je být spolehlivým partnerem pro výběr produktů do domácnosti a na zahradu. Neustále se snaží rozšiřovat sortiment a kvalitu vlastních služeb.

 

Nabídka produktů