Zeměžluč hořká

Česky: 

Zeměžluč hořká
Latinsky: 

Centaurium erythraea
Slovensky:  

Zemežlč menšia

Zeměžluč hořká je též známá pod názvem Zeměžluč okolíkatá či Zeměžluč menší.

Léčivé účinky

Česky: Zeměžluč hořká Latinsky: Centaurium erythraea Slovensky: Zemežlč menšia
  • napomáhá při chorobách zažívání
  • zlepšuje trávení
  • napomáhá při úpravě uvolňování žaludečních šťáv
  • příznivě ovlivňuje funkci jater, žlučníku, dvanácterníku
  • zlepšuje látkovou výměnu (metabolismus)
  • zvyšuje peristaltiku střev
  • odstraňuje ze střev parazity

 

Použití

Tato velmi krásná bylinka se používá již od středověku pro své léčivé účinky zvláště při zažívacích potížích a správné podpory funkce jednotlivých orgánů.

Nemá žádné vedlejší účinky a je dobře snášena i citlivými jedinci.

O zeměžluči hořké

Zeměžluč hořká je jednoletá až dvouletá bylinka, která se nachází na prosluněných pastvinách, loukách nebo na okraji lesů a podél cest. Bylinka je pro své léčebné účinky pěstována, proto se jí doporučuje zakoupit v lékárnách.

Poznáme ji podle dutého válcovitého stonku, v horní části rozvětveného. Přisedlé listy jsou až tři centimetry dlouhé. Celou bylinku ozvláštňuje nádherný fialový květ. Účinné látky jsou obsaženy v kvetoucí nati, která je velkou zásobárnou sekoiridoidů, glykosidů, dále obsahuje dimery, triterpeny, kyselinu ferulovou, protokatechovou a další tělu prospěšné látky.

Je odpradávna používána v lidovém léčitelství pro léčbu onemocnění jater, žlučníku a sleziny. Vodný extrakt zase působí protizánětlivě, má analgetické a antipyretické účinky.

Kontraindikace:

Neužívejte, pokud trpíte edémem způsobeným poruchou funkce srdce nebo ledvin anebo pokud vám lékař dočasně nařídil snížení příjmu tekutin jako součást léčby. Z bezpečnostních důvodů je třeba se zeměžluči vyhnout u těhotných žen a během kojení (nedostatek dostupných dat).

Domácí recepty

Čajová směs proti nechutenství: pět dílů nati zeměžluči, pět dílů natě pelyňku, tři díly natě benediktu, tři díly listy vachty, dva díly kořene čekanky, dva díly oddenku puškvorce a dva díly kůry krušiny. Směs smícháme a pro čaj použijeme dvě lžíce směsi, které vložíme do půl litru vroucí vody, necháme dvacet minut louhovat a pijeme dle potřeby třikrát denně.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů