Zemědým lékařský – poněkud opomíjená bylinka i v lékařství

 

zemedym lekarsky
Zdroj foto: Javier martin / Public domain

Zemědým lékařský je dnes brán spíš jako plevel, ale pravdou je, že od starověku jej lékaři i lidoví léčitelé používali k léčení široké škály nemocí. Stálo by za to se na zemědým podívat jinýma očima, abychom si ho ze zahrádek zbytečně nevyháněli.

Jak zemědým vypadá

Zemědým lékařský (Fumaria officinalis) je rostlina 10 až 40 cm vysoká, modrozelené barvy, vypadá jako ojíněná. Lodyha je přímá až vystoupavá, větvená. Listy jsou střídavé, řapíkaté. Květenstvím jsou koncové, bohaté hrozny. Květy mají nachovou barvu a plodem je nažka.

Kde zemědým roste

zemedym
Zdroj foto: H. Zell / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)

Zemědým najdeme na polích, zahradách i pustinách od nížin až po podhůří. Zeměpisně roste od Evropy, po západní Asii a severní Afriku.

Co se sbírá

Z bylinky se sbírá kvetoucí nať, musí být nepřekvetlá a bez plodů. Usušená droga má slabě makovou vůni a chutná hořce.

Co je účinnými látkami

Účinnými látkami jsou alkaloidy – protopin, skoulerin, sinaktin, fumarofycin.

Na co se bylinka používá

Bylinka má velmi pestré použití. Upravuje střevní peristaltiku, působí močopudně i žlučopudně, používá se při onemocnění zažívacího ústrojí, podporuje činnost jater i žlučníku, čistí krev, doporučuje se na krvácející hemeroidy (zevně) a jako potopudný prostředek.

Tinktura

Ze zemědýmu si můžete jednoduše vyrobit tinkturu na dobré zažívání. Kvetoucí nať nastříháte na menší kousky, napěchujete do lahvičky a zalijete lihem nebo alkoholem. Necháte stát aspoň 3 týdny na tmavém místě. Poté přecedíte do menších lahviček, zavíčkujete a uchováváte v chladu a temnu. Ideální dávka je 3x denně 15 až 20 kapek.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here