Zelený čaj matcha – největší chlouba japonských čajů

matcha
Zdroj foto: envato

Zelený čaj matcha: Zelenému čaji matcha se musíme věnovat ještě více a hlouběji než ostatním čajům. Čaj je původem z Japonska a i dnes většina produkce tohoto čaje probíhá v této zemi. Čaj používali a dodnes používají i čínští taoisté a jistě vědí, proč. Tento zelený čaj nahradí i několik bylinek naráz.

Jak se liší matcha čaj od jiných zelených čajů

Lístky matcha čajovníku jsou tmavě zelené, tmavší než u ostatních typů čajovníku. Je to dáno tím, že se pěstují výhradně ve stínu (pokud není celé pole ve stínu, pak se alespoň na několik týdnů před sklizní jednotlivé rostliny čajovníku zastíní) a zpracovávají se pokud možno ve tmě. Díky takovému způsobu pěstování si rostlina uchovává více chlorofylu, listy jsou tmavší a obsahují více prospěšných látek. Listy se pak rozemílají na žulových kamenech, předtím se z nich ovšem odstraní veškeré tuhé části, jako je stonek nebo žilky. Při výrobě a zpracování tohoto čaje nedochází ani k fermentaci, natož aby se přidávaly konzervační látky nebo barviva.

Jak poznat kvalitní matcha čaj

matcha caje
Zdroj foto: envato

Kvalitní matcha čaj poznáte poměrně snadno: jeho barva bude až zářivě zelená a jeho struktura velmi jemná (velmi jemný prášek). Naopak méně kvalitní čaje budou spíše dožluta a strukturu budou mít hrubší. Kvalitní čaj však můžete poznat také podle chuti – měl by být spíše nasládlý a lahodný, rozhodně ne hořký.

Může zelený čaj působit proti rakovinnému bujení?

Mnohé studie tvrdí, že zelené čaje jsou protirakovinotvorné, jelikož obsahují velké množství antioxidantů, zejména katechinů.  Ačkoliv antioxidanty působí hlavně protirakovinotvorně, pomáhají i při hubnutí, neboť zrychlují metabolismus, jsou dobrou prevencí proti onemocněním srdce a cév a pomáhají předcházet cukrovce 2. typu.

Lepší povzbuzení než káva

Zelený čaj, a zvlášť čaj matcha, obsahuje přirozený kofein. Ten však spolu s aminokyselinami dokáže povzbudit lidské tělo až na 6 hodin, a to bez vedlejších účinků, které můžeme pozorovat například u kávy (sem patří např. nervozita, třes, zvýšený krevní tlak aj.).

Jaký je správný postup při vaření čaje

Vařit jakýkoliv čaj je vlastně takovým obřadem. Abyste si matcha čaj vychutnali co nejvíce a také co nejlépe využili všechny pozitivní látky, které jsou v něm obsaženy, je potřeba dodržet následující postup: Matcha prášek (asi 2 g) smícháme nejprve ve 100 ml studené vody a teprve potom zalijeme 200 ml horké vody. Rozmícháme a pijeme po doušcích.

Dá se prášek matcha čaje využít i jinak?

Prášek čaje matcha můžete smíchat i s mlékem (důkladně rozmíchejte), vyrobit si smoothies, nebo přidávat prášek do pečiva, zákusků a dortů. Získáte tak nejenom lahodnou a zajímavou chuť, ale také dokonalou zelenou barvu, která bude navíc čistě přírodní.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here