Nemáte rádi celer pro jeho výraznou chuť a aroma? Tak to zpozorněte, protože se jedná o zeleninu, koření i lék v jednom. Již ve starověkém Egyptě byl celer používán nejen jako koření, ale hlavně jako afrodiziakum.
Celer chrání organismus před škodlivými mikroorganismy
Právě obsah éterických olejů chrání náš organismus před plísněmi, bakteriemi, viry a dalšími mikroorganismy. Chráněny jsou především naše sliznice, a to v ústech, žaludku i ve střevech. Působí proti infekcím v ledvinách a močových cestách.
Celer pomáhá při onemocnění dýchacích cest
Silice obsažené v celeru pomáhají s rozpouštěním hlenu a desinfikují sliznice. Vhodný je zejména v syrovém stavu, nebo šťáva z celeru.
Celer je důležitý pro zdravou kůži, nehty i vlasy
Obsahuje také velké množství vitamínů skupiny B, a tak pomáhá kůži, nehtům a vlasům, aby byly silné a pevné. Vitamíny skupiny B napomáhají i „pevným nervům“, a tak je vhodným prostředkem v boji proti stresu a depresi.
Je výborný jako lék na klouby
Je přírodní diuretikum, tj. prostředek, který podporuje tvorbu moči, a tím rozpouští nečistoty a pomáhá je odplavovat z těla. Takto pomáhá našemu pohybovému aparátu. Opět je nevhodnější konzumovat celer v syrovém stavu.
Snižuje hladinu krevního cukru a snižuje krevní tlak
Kromě jiného také snižuje hladinu krevního cukru, což je vhodné u diabetiků. A také snižuje vysoký krevní tlak. Dále napomáhá trávení, chrání před žaludečními vředy a urychluje jejich léčení.
Jak si ho připravit v kuchyni
Můžeme ho strouhat syrový do salátů třeba s mrkví. Dále jej můžeme dávat do polévek, tam se hodí i ten řapíkatý. Hodí se také do pomazánek. Tepelně upravený je výborný pečený s masem nebo smažený jako řízek nebo obalovaný v těstíčku.