Co léčí celer

Nemáte rádi celer pro jeho výraznou chuť a aroma? Tak to zpozorněte, protože se jedná o zeleninu, koření i lék v jednom. Již ve starověkém Egyptě byl celer používán nejen jako koření, ale hlavně jako afrodiziakum.

Celer chrání organismus před škodlivými mikroorganismy

Právě obsah éterických olejů chrání náš organismus před plísněmi, bakteriemi, viry a dalšími mikroorganismy. Chráněny jsou především naše sliznice, a to v ústech, žaludku i ve střevech. Celer působí proti infekcím v ledvinách a močových cestách.

Celer pomáhá při onemocnění dýchacích cest

Silice obsažené v celeru pomáhají s rozpouštěním hlenu a desinfikují sliznice. Vhodný je zejména celer v syrovém stavu, nebo šťáva z celeru.

Celer je důležitý pro zdravou kůži, nehty i vlasy

Celer obsahuje také velké množství vitamínů skupiny B, a tak pomáhá kůži, nehtům a vlasům, aby byly silné a pevné. Vitamíny skupiny B napomáhají i „pevným nervům“, a tak je celer vhodným prostředkem v boji proti stresu a depresi.

Celer jako lék na klouby

Celer je přírodní diuretikum, tj. prostředek, který podporuje tvorbu moči, a tím rozpouští nečistoty a pomáhá je odplavovat z těla. Takto pomáhá našemu pohybovému aparátu. Opět je nevhodnější konzumovat celer v syrovém stavu.

Celer snižuje hladinu krevního cukru a snižuje krevní tlak

Kromě jiného také celer snižuje hladinu krevního cukru, což je vhodné u diabetiků. A také snižuje vysoký krevní tlak. Dále napomáhá trávení, chrání před žaludečními vředy a urychluje jejich léčení.

Jak si připravit celer v kuchyni

Celer můžeme strouhat syrový do salátů třeba s mrkví. Dále jej můžeme dávat do polévek, tam se hodí i řapíkatý celer. Hodí se také do pomazánek. Tepelně upravený je výborný pečený s masem nebo smažený jako řízek nebo obalovaný v těstíčku.

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here